Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Hava durumuna göre giyinmek ağrıları azaltıyor

17.02.2021
195
Hava durumuna göre giyinmek ağrıları azaltıyor

Bel, boyun ve eklem ağrıları, Türkiye’de milyonlarca kişinin hayatının bir döneminde mutlaka karşılaştığı en önemli ortopedi sorunlarından biri olarak öne çıkıyor. Özellikle mevsim geçişlerinde bu ağrılardan şikâyetçi birey sayısında hızlı bir çoğalma görülüyor. Medical Park Fatih Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Emre Ünal, yavaş yavaş sonbaharın sıcak günlerinden soğuk günlerine dürüst yol aldığımız bu günlerde hekime en sık başvuru formu sebeplerinden birinin bel ve boyun ağrıları olduğunu söyledi.

Dr. Öğr. Üyesi Ünal önerilerde bulundu.

Soğuk havada tehlike artıyor

Ağrıların en sık rastlanan sebebi, soğuk ortamda kasların daha gergin olması sonucunda hareket kabiliyetinin daha kısıtlı olması. Bu da zaten bozulmuş omurgaya ilave siklet bindiriyor. Sporcular idman veya müsabaka öncesi sakatlanma riskini eksilmek için mutlaka ısınma hareketi yapar. Çünkü soğuk eklemler ve kasların yaralanma riski daha fazladır. Benzer koşul spor yapmayan ırk için de geçerlidir. Hava soğukken yapılan ani bel ve boyun hareketleri, omurga eklemlerine ve omurga çevresinde yer alan kasların zedelenmesine yol açarak ağrıya sebebiyet verebilir. Soğuk havada omurga ağrılarındaki artışın bir öteki sebebi ise omurga eklemleri aralarında bulunan sıvıdaki akışkanlığının azalmasına alt olarak omurga eklemlerinin hareket kabiliyetinin kısıtlanmasıdır. Ayrıca soğuk havalarda insanların yürüme ve dış aktivite sürelerinin azaldığı, daha yağlı yemeklerle besin oranının arttığı da görülmektedir. Hareket azlığı ve kilo alma, doğal olarak ağrılarda da artışa yol açar.

Omurga artık genç yaşta bozuluyor

Egzersiz ve yaşam şartları insanları egzersizden ve hareketten uzaklaştırdıkça omurga sağlığının bozulması daha erken yaşlarda görülmeye başladı. Bunun yanı sıra, manyetik rezonans (MR) tetkikinin daha ulaşılabilir olması, bu bozulmaların daha erken tanı edilmesine ihtimal sağladı. Omurgada görülen bu bozulmalara bağlı olarak bel ve boyun ağrıları yüzünden polikliniklere gelen hasta sayısında son yıllarda manâlı bir artma görülüyor. Havaların soğuması ile bu sayının katlandığını görüyoruz.

Gerinme hareketi yapın

Mevsim geçişleri bel ve boyun ağrılarının en sık yaşandığı zamanlardır çünkü genellikle halk bir önceki mevsime kadar giyinmeye devam ederler. Vücutları da bu değişikliğe hemen adapte olamaz. Bu yüzden ilk olarak takvime tarafından değil, hava durumuna kadar giyinmek daha yerinde olur. Geceleri pencere açık uyumamak, üzerimizi havaya uygun bir şekilde örtmek, sabah kalktığınızda ağrı ile uyanmanızı büyük ölçüde önleyecektir. Artı kilolar ve hareket azlığının ağrıları artırdığını biliyoruz. bu nedenle gün içerisinde yediğimiz yemeklere ve aktivitelerimize dikkat etmek ağrılardan kurtulmamıza muavin olacaktır. Masa başı meslek yapanların saatte 1 kez mutlaka oturdukları yerden kalkarak germe hareketleri yapmaları, gün içerisinde asgari 30 dakika tempolu yürüyüş yapmaları fazla önemlidir. Bu aktiviteler keza akli keza maddi olarak dinç kalmamızı sağlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.