Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Omuz duruşu

19.04.2021
217
Omuz duruşu

Verimleri: Omuz Duruşu’nun öbür tüm yoga duruşla­rının anası olduğu söylenir, zira genel anlamda bir zin­delik hissi vererek kendinizi fiziksel açıdan iyi sezmeni­zi sağlar. Tiroit bezlerini …

Verimleri: Omuz Duruşu ’nun öbür tüm yoga duruşla­rının anası olduğu söylenir, zira genel anlamda bir zin­delik hissi vererek kendinizi fiziksel açıdan iyi sezmeni­zi sağlar. Tiroit bezlerini dengeler ve omurganızın elastik olmasını sağlar. Ayrıca iç uzuvları ve fetüsü yerçekiminin tesirlerinden kurtararak gevşetir.

İhtarlar: Son üç aylık yarıyılda 30. haftadan sonra ters duruşları yapmayın. Şayet yogaya gebeliğinizin be­şinci ayından itibaren başladıysanız, bu duruşu yapmaya asla kalkışmayın. Şayet hamile kalmadan evvel bir vakittir yoga yapıyorsanız ve gebelik sürecinizde rastgele bir karmaşıklık yaşamadıysanız, kendinize yedinci aya ka­dar omuz duruşu hareketini yapabilecek denli güvenebi­lirsiniz. Başınızı yana çevirmeyin.

Metot: Sırt üstü yatın ve dizlerinizi göğsünüze doğ­ru çekin. Avuç içleriniz yere dönük duracak biçimde kollarınızı iki yanınıza uzatın.

Dirseklerinizi acilen bükün ve bacaklarınızı tavana doğru düz olarak uzatma­dan evvel ağırlığınızı taşımanıza dayanak olmaları için elle­rinizi kalçalarınızın altına yerleştirin. Buna, Yarım Omuz Duruşu ismi verilir. Dirseklerinizi olabildiğince bir­birlerine yanaştırın. Bu biçimde daha rahat edersiniz. Ba­caklarınızı birleştiriri. Şimdi ellerinizi sutyeninizin sırt şe­ridine yanaştırarak parmak uçlarınızla kalçalarınızı öne doğru itin. Böylece vücudunuzu düz bir çizgi oluşturacak biçimde havaya kaldırmış olacaksınız. Bu duruşu ger­çekleştirirken aldığınız ilk birkaç soluk sırasında kalça adale­larınızı iyice sıkın. Sonra vücudunuzun bu pozisyonda gev­şemesine izin verin. Kumpaslı soluk alıp vermeye çareni edin ve gözlerinizi kapatın.

Rahat ettiğiniz sürece duruşunuzu gözetin. Şayet iki dakikadan uzun bir zaman öylece kalabiliyorsanız, muhte­şem bir havada süzülme veya asılı kalma tecrübeyi yaşa­yacaksınız. Duruşu sonlandırmak için dizlerinizi bükerek alnınızın üzerine koyun ve usulca yuvarlanarak yine yere uzanın. Karşıt-duruşu yapmadan evvel bir zaman oldu­ğunuz gibi kalarak bu duruşun vücudunuza sağladığı faydaların tadını çıkarın.

Şayet böyle seziyorsanız, omuz­larınızın ve sırtınızın altına sabretmiş bir battaniye veya havlu yerleştirin. Battaniye omuzların üstüne gelmeli ve başınız yerde olmalıdır.

Karşıt-duruş: Balık.

Çeşitleme
Bacaklarınızı uzatarak, sol kalçanız duvara yakın dura­cak biçimde yere oturun. Ağırlığınızı dirseklerinizin üzerine vererek geriye doğru dayanın ve bacaklarınızı duvara dayayacak biçimde dönün. Döndükten sonra duvarla dik açı oluşturacak biçimde sırt üstü uyumanız gerekir. Dizlerinizi kırın ve ayak tabanlarınızı duvara yerleştirin. Ayaklarınızla duvara bastırın ve kalçala­rınızı havaya kaldırın. Ellerinizi kalçalarınızın altına yerleştirin ve topuklarınızı duvardan ayırmadan ba­caklarınızı dümdüz uzatın. Sakin ve kumpaslı bir şe­kilde soluk alıp vermeye devam edin. Bu duruşu son-landırmak için dizlerinizi bükün ve ağırlığınızı yine ayaklarınızın üzerine alın. Kalçalarınızı yere doğru in­dirin. Dizlerinizi göğsünüze çekin ve sağ tarafınıza dö­nün. Azıcık dinlenin ve sonra sol elinizi önünüze koya­rak kendinizi itin ve oturma pozisyonuna getirin.

.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.