Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Her gün kereviz yersek bedenimizde neler olur?

13.08.2021
181
Birçok insan, kerevizin gevrek yeşil saplarının sadece suyla dolu olduğunu, gerçek gıdasal kıymetlerinin olmadığını düşünüyor. Ancak böyle bir tahmin yanlış; kereviz, bedenimizin sağlıklı kalması için gereken besleyici maddelerle, vitaminlerle, antioksidanlarla doludur.

Daha fazla kereviz yemek birliktesi birçok pozitif metamorfozu getirir. Misalin yapılan araştırmalara göre her gün kereviz yemek, göz sıhhatinin korunmasına ve kuvvetlenmesine ve hatta gözlerin daha beyaz ve parlak görünmelerine destekçi oluyor. Natürel olarak görünüş tazeleniyor ve gençleşiyor. Artı olarak, görüş ne kadar iyi olursa, gözlerinizi daha az yorar ve daha az kısarsınız.

İşte size kerevizin sunduğu sağlık verimlerinin küçük bir listesi:

Anti-inflamatuar etkiler

Kerevizin yapısında, anti-inflamatuar faydaları olduğuna inanılan polisakkaritler bulunur. Özgür radikal zararına karşı savaşan antioksidanlar da kapsar; bu radikaller, iltihaplanma ve kanser, eklem irini gibi hastalıkların temel nedenlerindendir. Dahası sindirim yollarında iltihaplanma olan ülseratif kolit, chron hastaları, kerevizden ciddi şekilde yararlanabilirler; çünkü kapsadığı antioksidanlar, bu hastalıkları etkili bir şekilde rehabilitasyon edebiliyor.

Zararı hücresel seviyede onarır

Kerevizin yapısında ondan fazla antioksidan cinsi bulunur – flavanoid, K vitamini, lunularin gibi. Bu antioksidan maddeler, oksidatif stresin natürel yollarla aşılmasına ve bedenimizin özgür radikallerden temizlemesine destekçi olur; böylelikle hücrelerimiz, kan damarlarımız ve uzuvlarımız için korunma sağlanmış olur.

Beden sıcaklığını kumpaslar

Kerevizin yüksek su ve elektrolit içeriği, bedenimizi sıcak günlerde hem ıslatıp hem de serinleterek beden sıcaklığının tertip edilmesine destekçi olur.

Ülserin önlenmesini sağlar

Kereviz, midedeki ya da ince bağırsaktaki küçük, sızılı yaraların başka bir deyişle ülserin yaradılışını maniler; çünkü yapısında sindirim sisteminin çeperini koruyan muhakkak bir etanol cinsi bulunur. Yapılan araştırmalara göre, kereviz, mide zarındaki ülser ve yırtılmalara karşı korunmada kritik olan mide mukozasının miktarını ciddi şekilde artırıyor.

İdrar yolu enfeksiyonlarının yasaklanmasına destekçi olur

Kereviz, bu bakımdan yaban mersinine eş – ürik asit seviyesini artırırken idrar yapımını da uyarır. Bu özelliği, faize ve sindirim sistemlerindeki bakteriyel enfeksiyonlarla gayrette mükemmel bir destekçi olmasını sağlar.

Kilo vermeye destekçi olur

Kerevizin her sapında sadece 10 kalori bulunur; aynı zamanda da tamamen natürel, vitamin ve besleyici madde ambarıdır. Metabolizmanın tertip edilmesine ve kendinizi tok sezmenize destekçi olur; böylelikle geç saatlerde sağlıksız seçeneklerle atıştırma lüzumunuzu eksiltir.

kaynak: haber7.com

 
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.