Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

İdrar kaçırma neden olur sebebi yaşamsal olabilir!

14.12.2022
59
İdrar kaçırma neden olur sebebi yaşamsal olabilir!

İnsanların utandığı için ya da yaşlılıkla birlikte yaşanan bir süreç olduğunu düşünerek sakladığı idrar kaçırma, fazla ciddi sağlık durumu sorunlarının habercisi olabiliyor. İnsanları bilinçlendirmek için şehir kent gezen Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü, İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Antalya’dan sonradan Gaziantep’te de idrar kaçırma üstüne gerçekleştirdiği farkındalık projesiyle halkla buluştu. Gaziantep Belediyesi’nin konut sahipliğinde Nergis Kumbasar’ın sunumuyla düzenlenen seminerde Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, “İdrar kaçırmanızın altında sizin de farkında olmadığınız hayati riski olan bir rahatsızlık yatıyor olabiliyor.” dedi.

İdrar kaçırma, günümüzde kadınların en büyük problemleri arasında yer alıyor. Bilhassa kadınları bu konuda bilinçlendirmek için yollara düşen Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü, Canped ve Kontinans Derneği’nin birlikte gerçekleştirdiği farkındalık projesiyle İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Antalya’dan sonra Gaziantep’te de halkla buluştu. Gaziantep Belediyesi’nin konut sahipliğinde Nergis Kumbasar’ın sunumuyla Çetin Emeç Salonu’nda düzenlenen seminerde Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Tufan Tarcan ile Kontinans Derneği Üyesi Prof. Dr. Abdullah Gedik konuşmacı olarak yer aldı ve idrar kaçırma konusunda manâlı açıklamalarda bulundu.

İdrar kaçırma yaşlanmanın doğal bir sonucu yok

İlerleyen yaşla birlikte idrar kaçırmanın sıklığının arttığını oysa insanların kayda değer bir bölümünün idrar kaçırmayı yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak düşündükleri için hekime başvurmadıklarına dikkat çeken Prof. Dr. Tufan Tarcan, “Bu düzeltmemiz gereken manâlı bir yanlış. İdrar kaçırma rahatsızlık değil bir semptomdur. Bunun altında çok önemli hastalıklar yatıyor olabilir. Her 4 kadından 1’i, 60 yaş üstünde ise her 3 kadından 1’i idrar kaçırıyor. öte taraftan erkeklerde ise daha fazla ya geçirilmiş bir takım ameliyatların ardından idrar kaçırma ortaya çıkabiliyor veya ileri yaşlarda özellikle Alzheimer, demans gibi beynin bazı fonksiyonlarının kaybolduğu durumlarda ortaya çıkabiliyor.” açıklamasında
bulundu.

Kadınlarda doğum yapma sıklığının idrar kaçırmayı etkileyen faktörlerden birisi olduğunu belirten Prof. Dr. Abdullah Gedik, “Obezite yani fazla kilolularda, aralıksız tekrarlayan öksürük atakları yaşayanlarda, ciddi anlamda kabızlığı olanlarda, rahmi alınmış hastalarda idrar kaçırma şikayetlerine fazla artı rastlıyoruz.” diye konuştu.

İdrar kaçırma en ilk kez şeker hastalığının habercisi

İdrar kaçırmanın en ilk önce şeker hastalığının habercisi olduğunun altını çizen Tarcan, “Şeker hastalarında mesane işlevi bozuluyor. Bozulduğu için siz tuvalete gidene dek yolda idrarınızı kaçırıyorsunuz. Şeker hastalığında birincil bu yaşanıyor. İlerleyen evrelerde ise bu sefer mesane kası ayrıntılarıyla yorulduğu için idrarı dışarı pompalayamaz ve boşaltamaz ışık halkası gelebiliyorsunuz. Bize idrar kaçırma ile
başvuran birçok hastaya şeker hastalığı teşhisini bu nedenle koyabiliyoruz. Kanda şekere de bakıyoruz. Zaten yüksek şeker idrarda da çıkıyor. Dolayısıyla ürologlar burada şeker hastası olduğunu bilmeyen bir hastaya şeker hastalığı tanısını koyabiliyorlar. Bel fıtığı, bir takım asap sistemi tümörleri veya MS diye bildiğimiz Multipl Skleroz hastalığında da hastaların %15’i başlangıçta bir üroloğa idrar kaçırma şikayetiyle gittiğinde, aşağı yatan sebebin ne olduğunu böyle öğreniyor. Dolayısıyla idrar kaçıran bir hasta geldiğinde öncelikle bu semptomunaltında acaba ciddi bir rahatsızlık var mı ona bakıyoruz. Çünkü bu yaşamsal derece önemlidir. Sonrasında hastanın yaşam kalitesine yönelik idrar kaçırma tedavisine yöneliyoruz. Dolayısıyla idrar kaçırmanızın altında sizin de farkında olmadığınız manâlı bir rahatsızlık yatıyor olabilir.” dedi.

Yediğimiz, içtiğimiz her şeyin yaşam kalitemizi ve tuvalete çıkma sıklığımızı belirlediğini vurgulayan Gedik, acı ve baharatlı yiyecekler, kafeinli içecekler, kahve, akarsu ile gazlı içecekler fazla tüketildiğinde mesanenin üzerinde tahriş edici etkileri olduğu için idrar kaçırmaya sebep olabildiğini söyledi.

”Annenizde var diye illa siz de olacak diye bir şey değil”

İdrar kaçırmada genetik geçişin araştırılmaya devam ettiğini söyleyen Prof. Dr. Tufan Tarcan,“Annenizde var diye illa sizde olacak diye bir şey değil. Yalnızca ihtimal artabilir. Çoğu vakit sizin yaşamınızda daha daha sonra başınıza gelen şeyler sebebiyle idrar kaçırma problemi yaşayabiliyorsunuz.” dedi.

Uzun zaman idrar tutmayı elbette nasihat etmediklerini belirten Tarcan, “Uzun vakit idrar yetişmek süre içerisinde mesanenin büyümesine ve bir vakit sonra bundan böyle idrar torbasının ayrıntılarıyla boşaltılamamasına sebep oluyor. Özellikle kadınlar mikrop kapma korkusundan dolayı açık havada tuvalete gitmiyorlar. Halbuki idrar yolu enfeksiyonu mikroplarının hiçbiri dışardan aldığımız mikroplar değil. Tümü bizim
kendi mikroplarımız. Biz uzun vakit idrarımızı tutarsak, o mikropların idrar torbasına geçerek orada yuvalanmalarına imkân tanıyoruz.” diye konuştu.

Mesane pedi kurtarıcı oluyor

İdrar kaçırma problemi yaşamış hastalar için mesane pedlerinin önemini vurgulayan Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Tufan Tarcan sözlerini şöyle tamamladı: “İdrar mikropsuz bir sıvıdır, içinde mikrop olmaz ama idrar asidiktir. Uzun zaman cilde değerse cildinizi yakar, yandığı zamanda normalde hiç problem çıkarmayan mikroplar oraya oturarak deri enfeksiyonlarına yol açar. Bilhassa yaşlılıktan nedeniyle hareket zorluğu çeken veya yatalak hastalar için mesane pedini öneriyoruz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.