Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

ishale ne iyi kazanç? Yazın ishalden uzak durmak için dışında satılan sulara dikkat!

14.12.2022
54
ishale ne iyi kazanç? Yazın ishalden uzak durmak için dışında satılan sulara dikkat!

Afiyet sorunları aralarında ara sıra karşılaştığımız ishalden korunmak için dikkat edilmesi gerekenler hakkında Liv Hospital Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Öğr. Gör. Ekrem Aslan özellikle yaz aylarında ishalden korunmanın püf noktalarını anlattı. Bilhassa yaz aylarında soğuk ortamda muhafaza edilmeyen dışarda satılan suların tüketimi sonucu çevreden aldığımız virüs ve bakteriler ishale davetiye çıkarıyor. 

Yaz aylarında hava sıcaklığı arttıkça bütün canlılar gibi insanların da su ihtiyacı artar. Kaynağı bilinmeyen sular ve soğuk ortamda muhafaza edilmeyen gıdalarla ve dışında satılan yiyeceklerin tüketilmesi sonucu çevreden bakteri ve virüs bulaşması da kolaylaşır.

Bakteri ve Virüsler İshalin En Büyük Düşmanı!

İshalle bağırsak hareketleri artar. Sindirim tamamlanamaz, bu sebeple normalden daha sık ve sulu dışkı çıkarılır. Bakteriler ve virüsler ishal yapan sebepler arasında ilk sırayı alır. En manâlı ve yaygın olanı virüslere yan olan ishallerdir. Keza dağıtılmış ilaçlar, antibiyotikler, bir takım mide ve bağırsak hastalıkları, bazı hormonal hastalıklar, aşırı gerginlik-coşku, seyahatler, yeme-içme alışkanlığında değişiklik, yüzmek için girilen kıyı suları, nehir ve göllerde yutulan sular da ishale sebep olur.

İshalin Belirtileri Neler?

Bir günde üçten fazla dışkı gerçekleştirmek, dışkının cıvık-biçimsiz veya su kıvamında olması; bulantı, karın ağrısı (özellikle göbek etrafında ya da karnın daha aşağı bölümünde), ateş, dışkıda kan ve/veya mukuslu gösterme, dışkının yapıldığı halde tam rahatlayamama hissi, pozitif su kaybına alt olarak susuzluk hissi ve ağız kuruması, baş dönmesi, göz kararması, cildin kuruması, gözlerin çökük gibi görünmesi gibi belirtileri olabilir. Daha ağır vakalarda böbreklerin bozulmasına yan idrar çıkaramama, yürek yetmezliği ve şuur kaybı olabilir.

Tedavi İçin Erken Tanı Kayda Değer

Açılış olarak meyve sebze yemeyi kesmek ve kaybedilen değişken miktarını takip edip mümkün olduğunca su, ayran, maden suyu içerek kaybı telafi etmek olmalıdır. Ardınan bir hekime gerekir. İshal mikrobik, parazitler, geçici veya beslenme zehirlenmesi şeklinde olabilir. Muayene sonucuna kadar bir an evvel tedaviye başlanmalıdır.

İshalden Korunma Yolları Neler? Ne Yapmalı?

-Yiyecek maddelerini satın alırken soğuk zincir şartlarına yerinde üretilip muhafaza edildiğinden emin olunmalıdır. Bilhassa sebze ve meyvelerde oluşan çürüklere uyarı edilmelidir.
-Ham tüketilen besinlerde daha pozitif dikkatli olmak üzere sebzeleri temizleyip, yıkayıp sonra mikroplarını imha etmek için dezenfekte edilmelidir.
-Pişirilen yiyecekler soğutulmadan tüketilip, tekrarlanan ısıtılma girişimleriyle yiyecek kalitesi bozulmayıp, ısısının oda sıcaklığına ininceye kadar bekletip buzdolabına konulmalıdır.
-İçilen suyun klorlanmış ya da kaynadığında hijyenik olarak şişelenmiş olduğundan belirli olunmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.