Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

İştahınızı bastıran gıdalar

18.02.2021
211
İştahınızı bastıran gıdalar

İster kilo devretmek için, ister sağlıklı kalmak için olsun, her iki gaye için de içten gıdaları yeğlemek önemlidir. Ama bu tekrar tekrar mümkün olmayabilir. Unutulmaması gereken şey, yediğiniz her şeyin bir sonucu olduğudur. Tabii miktarı da kayda değer. Peki yemek yemek yeme isteğinin önüne nasıl geçebiliriz?

Yemeğe su ile başlayın

Ne yemek istediğinize karar vermeden önce, yapacağınız en basit şey, su ile başlamaktır. Çalışmalar, yemekten önce su içenlerin, %22 daha eksik yemek yediğini gösteriyor. Yemek öncelerinde olduğu gibi gün içerisinde yudum yudum su içmek, midenizi doldurarak atıştırmanızı engelleyecektir.

Protein tüketin

Daha pozitif protein tüketmek, keza kaslarınızın gelişmesini keza de doyma hissinizin artmasını sağlar. Günlük kalori alımınızın takriben %20-30’u protein olmalıdır. Az yağlı et, kümes hayvanları, fasulye, yumurta ve balık, protein açısından varlıklı yiyeceklerdir ve kendinizi tok hissetmenize muavin olur.

Kahvaltıyı atlamayın

İnsanların yaptığı en büyük kusur, kahvaltıyı atlamaktır. Kahvaltı yapmak, günün geri kalanında vücudun metabolik hızını belirler. Protein ağırlıklı bir kahvaltıyla güne başlatmak, gün içerisinde iştahınızı azaltacaktır.

Lif tüketimini arttırın

Hiç kalorisi olmayan ve sizi ayrıca tok hem de sağlıklı tutacak lifler vardır. Buğday kepeği en yüksek lif kaynaklarından biridir. Meyveler, sebzeler ve fındıklar lif zengini yiyeceklerdir ve kalorileri düşüktür. Burada dikkate edilmesi gereken nokta, lif alımını arttırırken su tüketimini de arttırmanızdır. Eğer yeterince su içmeseniz bağırsaklarınız daha eksik çalışır ve karın ağrısı yaşayabilirsiniz.

Günde 1 elma açlığa iyi kazanç

Elma, keza lifli gıda grubundandır keza de yeme isteği uyandıran şeker düşmesinin önüne geçer. Elmanın içerisindeki pektin maddesi, yemek öncesi ya da ardından alınan şeker miktarının, cisim tarafından emilimini azaltır.

Sıvılardan sonra katı tüketin

Sıvılar üzerine katı yiyecekler yemeniz sizi daha tok tutacaktır. Yapılan bir çalışma, yemek yemek olarak akışkan tüketen şahısların midelerinin daha tez boşaldığını göstermiştir. Bu daha çabuk istek duygusal demek. Fakat katı gıdalar yemek daha pozitif çiğneme gerektirir, bu da mideye dolduğunu iyi anlamak için daha pozitif vakit verir. Katı yiyeceklerden sonra sıvı olmak isterseniz, kahve en iyi seçenektir. Kafeinsiz kahve açlığınızı azaltır.

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.