Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Kadınlarda MS: Yaygın belirtiler

17.02.2021
231
Kadınlarda MS: Yaygın belirtiler

Multipl Skleroz (MS), çoğunlukla beyni ve omuriliği etkileyen otoimmün bir koşul olarak kabul edilir. Rahatsızlık, kadınları erkeklerden daha sık etkiler. Rahatsızlık ayrıca kadınlara özgü semptomlara da niçin olabilir. Ancak kadınlar ve erkekler için MS semptomlarının birçok aynıdır.

Müşterek MS belirtileri

çoğunlukla, MS belirtileri hem kadınlar hem de erkekler için aynıdır. Ama belirtiler iltihaptan kaynaklanan asap hasarının yeri ve ciddiyetine yan olarak herkes için değişken.

En sık görülen MS belirtilerinden bazıları şunlardır:

Kas belirtileri

MS’te, vücudun bağışıklık hücreleri sinir sistemine saldırır. Bu durum beyinde, omurilikte veya optik sinirlerde ortaya çıkabilir. neticede, MS hastaları aşağıdakileri içeren kasla ilişkili semptomlar yaşayabilir:

– Kas spazmları
– Hissizlik
– Kol ve bacakları hareket ettirmekte zorluk
– Güvenilmez yürüyüş ve yürüme zorluğu
– Bir veya iki kolda veya bacakta zayıflık ya da titreşim

Göz belirtileri

MS’li bayan ve erkeklerde görme problemleri ortaya çıkabilir. Bunlar şu durumları içerebilir:

– Genelde tek favori görülen kısmi veya bütün görme kaybı
– Gözlerini hareket ettirirken ağrı
– Çift ​​görme
– Flu görme
– İstemsiz göz hareketleri
– Daha genel göz rahatsızlığı ve görsel zorluklar

Bu göz semptomlarının hepsi, beynin görme kontrolünü ve koordine etmesinden sorumluluk sahibi olan MS lezyonlarına bağlıdır.

Bağırsak ve mesane değişiklikleri

MS’de keza mesane disfonksiyonu keza de bağırsak semptomları sıklıkla görülür. Mesane ve bağırsak kaslarınızı denetçi sinir sistemindeki disfonksiyon bu sorunlara niçin olur.

Muhtemel mesane ve barsak semptomları şunları içerir:

– Sık idrara çıkma ihtiyacı
– Mesane enfeksiyonları
– İdrar veya dışkı kaçağı
– Kabızlık
– İshal

Hissizlik ya da sancı

Uyuşturma, karıncalanma ve sızı hisleri MS’li bir çok insan için ortaktır. İnsanlar çoğunlukla bu semptomu vücutta veya spesifik uzuvlarda yaşarlar.

İğne batıyormuş gibi ya da yanma hissini fark edebilirsiniz. Bazı sızı türleri ilk elden MS ile ilişkili olsa da, öteki sancı türleri MS’in vücudu nasıl etkilediğinin yan ürünleri olabilir. Mesela, yürüme problemlerinin neden olduğu dengesizlikler eklemlerinizde ağrıya niçin olabilir.

Konuşma ve yutma ile ilgili sorun

MS’li insanlar konuşmada sorun yaşayabilir. Yaygın tavır sorunları şunlardır:

– Ses kontrolü kaybı
– Yavaşlayan konuşma hızı
– Sert bir ses ya da nefessiz ses gibi hitabe kalitesindeki şansın dönmesi

MS lezyonları yutmayı da etkileyebilir. Lezyonlar bununla beraber vücudunuzun yemek borusunu ve midenize yiyecek taşıma yeteneğini de etkileyebilir.

Beyin ve sinirler üzerindeki etkiler

Bir dizi başka beyin ve asap semptomları MS’den kaynaklanabilir. Bunlar şu durumları içerebilir:

– Azalmış dikkat süresi
– bellek yitimi
– Güçsüz karar
– Problem çözme sorunları
– Bunalım
– Baş dönmesi ya da denge problemleri

Cinsel sorunlar

Keza erkek ayrıca de kadınlar cinsel işlev bozukluğunu MS belirtisi olarak deneyimleyebilirler. Sorunlar şunları içerebilir:

– Azalmış cinsel dürtü
– Azalmış genital his
– Daha eksik yoğunlukta orgazm

Ek olarak, kadınlar cinsel ilişki sırasında sancı hissedebilirler.

Kadınlara özgü MS semptomları

Ilk Önce kadınları etkileyen MS semptomları hormon seviyeleri ile ilişkili görünmektedir.

Bir Takım araştırmacılar düşük testosteron seviyelerine sahip olmanın bir rol oynayabileceğini düşünüyor. Diğerleri bayan hormonlarındaki dalgalanmaların rol oynayabileceğini düşünüyor.

Bu belirti farklılıklarının reel sebeplerini saptamak için daha artı araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kadınları erkeklerden daha artı etkileyen esas semptomlar adet sorunları, hamileliğe alt semptomlar ve menopoz sorunlarını içerir.

Adet problemleri

Incelemeler, bir takım kadınlarda regl dönemlerinde MS semptomlarının arttırdığını göstermiştir. Bu durum, bu vakit zarfında östrojen seviyelerinde bir düşüş olması nedeniyle olabilir.

Gebelikle ilgili semptomlar

Incelemeler, MS’in doğurganlığı etkilemediğini buldu. Bu, MS’in sizi hamile kalmaktan ve dinç bir doğum yapmaktan alıkoyamayacağı anlamına geliyor.

Birçok kadın için MS semptomları, bilhassa ikinci ve üçüncü trimesterlerde, gebelik esnasında sahiden stabilize olur veya iyileşir. bununla beraber, doğum sonrası nüks yaygındır.

Menopoz

Bazı incelemeler, bir takım kadınlarda menopozdan sonradan MS semptomlarının daha da kötüleştiğini tespit etti. Adet semptomlarında olduğu gibi, menopozun niçin olduğu östrojen seviyelerindeki düşüş sebebiyle bu şart ortaya çıkabilir.

Bazı araştırmalar, hormon replasman tedavisinin (HRT) menopoz sonrası kadınlar için bu semptomları hafifletmeye tezgâhtar olduğunu göstermiştir.

bununla beraber, HRT keza artan meme kanseri, yürek hastalığı ve felç riskiyle de ilişkilendirilmiştir. Menopoz sonrası MS semptomlarınızı yönetmede HRT’nin size asistan olup olamayacağı konusunda sorularınız varsa, doktorunuzla konuşabilirsiniz.

email protected

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.