Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Kalp krizleri gençlerde daha ölümcül

17.02.2021
169
Kalp krizleri gençlerde daha ölümcül

Aşırı miktarda tüketilen içki, sigara, sağlığa zararlı beslenme ve gerginlik gibi faktörler değişik yürek hastalıklarına zemin hazırlayabiliyor. Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Sinan Coşkun Turan, Yürek Sağlığı Haftası dolayısıyla son dönemlerde endişeye sebep olan kalp rahatsızlıklarına dair bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Yürek hastalıkları ülkemizin en ciddi sorunlarından

Bütün dünyanın yaygın sıhhat problemlerinden olan kalp hastalıkları, ülkemizin de en önemli sorunlarından biri. Yaşam baştan başa çalışmakla görevli ve insan vücudunun en manâlı organlarından olan kalp, rahatsızlık riski bakımından da epeyce hassastır. Kalp hastalıkları kendi içinde fazla değişiklik gösterse de, en sık rastlananı ateroskleroz olarak adlandırılan damar sertliğidir. Ülkemizde ise azami, kalp ritim bozuklukları, mitral kapak-aort kapak hastalıkları olarak adlandırılan yürek kapağı hastalıkları, yürek yetmezliği, yürek krizi, aort anevrizmaları, yürek romatizması, koroner arter hastalıkları, kalp çarpıntısı, yürek hızının artması olarak tanıdık taşikardi, yürek büyümesi, kalbi çevreleyen zar hastalıkları olan perikard, kalp spazmı, doğuştan olan gelen yürek hastalıkları ve ASD olarak tanımlanan atriyal septal defekt hastalığı görülür.

Yürek hastalıkları farklı alanlara yönlendirilmiş belirtiler gösterebilir

Genelde vücutta çaktırmadan ilerleyebilen yürek hastalıklarının ayrı belirtileri de olabilir. Sık Sık görülen bulguları ise; sol kolda, sırtta, göğüste ve karında sancı, yanma ve çarpıntı, nefes alma güçlüğü ve bayılma, geceleri sık idrara çıkmaktır. Ayrıca siyanoz olarak adlandırılan, el-bacak parmaklarında ve dudaklarda görülen mavimtırak renk, karın bölgesinde ve ayaklarda şişme, bitkin kalma, ivedi yorulma ve öksürük sık rastlanan diğer bulgulardır.

Yürek krizi yaşlılara oranla gençlerde daha fena tablolara sebep olabiliyor. Çünkü ileri yaşlara ulaşmış bireylerin ana kalp damarı tıkandığında otomatik olarak emrindeki damarlar devreye giriyor. Bu Nedenle kişinin yaşamı kurtulabiliyor. Ama 50 yaşından sonradan gelişen ve gençlerde az önce gelişimi tamamlanamayan ast damarlar sebebiyle daha ölümcül sonuçlarla karşılaşılabiliyor.

Genetik geçişli hastalıklar tehlike oluşturabilir

Kalp hastalıklarına zemin hazırlayan birçok neden vardır. Ama ırsi özellikler sebebiyle oluşan kalp rahatsızlıkları en fazla tehlike içeren ve önüne geçilmesi mümkün olmayan gruptadır. Çünkü aile içinde yürek rahatsızlığı veya kalp krizi geçmişi olan şahısların kalp hastalığı riski daha fazladır. Ayrıca genetik geçişli kolesterol de tedavi edilmediğinde yürek krizine, hatta erken yaşta ölümlere sebebiyet verebilir. Hayat şartları gereği stresli bir yaşam süren kişilerde yürek hastalıkları daha sık görülürken, şeker hastalığı hastalığı da büyük tehlike oluşturur. Durağanlık ve obezite, yüksek tansiyon, sağlıksız beslenme, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar, kalp hastalıklarını tetikleyen diğer faktörlerdir.

Stressiz bir hayat durum

Kalp sağlığını etkileyecek unsurlar denetleme altına alındığında sorunsuz bir yaşamın elde edilebileceğinden bahsedilebilir. Bilhassa yürek düşmanı stresten mümkün mertebe uzaktan durulmalı, içki ve sigara gibi zararlı maddelerin kullanımından kaçınılmalıdır. Kızartma yemekler ve yağlı etler tüketim listesinden çıkarılmalı, konserve ürünler ve karaciğer, pastırma, dalak gibi sakatatlar sofralardan uzaktan tutulmalıdır. Ayrıca pozitif kilodan korunmalı ve mevcut kiloda değişmez kalmaya özen gösterilmelidir.

Balık eti iyi bir kalp koruyucudur

Kırımızı et tüketimi öğüt edilmemekle birlikte, yerine balık ve tavuk eti önerilir. Lakin tavuğun derisi gibi yağlı kısımları tüketilmemelidir. İçerdiği Omega 3 yağ asitleri nedeni ile kanın akışkanlığını arttırma özelliğine sahip olan balık eti, aynı zamanda kolesterolü düşürmeye yardımcı etkisiyle de kalp ve damar hastalıklarından korur. bu nedenle de haftada asgari 1 kere balık tüketilmelidir.

Gıda alışkanlığı dikkat gerektiriyor

Süt ve süt ürünlerinin yağsız olanları tercih edilmelidir. Yemeklerde fazla tuzlu kullanımından uzak durulmalı, yağ tercihi mısırözü yağı ve zeytinyağından yanlamasına kullanılmalıdır. Malzemeler mevsiminde yetişen meyve ve sebzelerden seçilmeli ve tam tahıllı ekmekler seçim edilmelidir. Ayrıca sistematik olarak yapılacak bedensel hareketler de yürek sağlığına katkı sağlayabilir.

Gençleri daha fazla amaç alıyor

Ilk Önce kalp krizi olmak üzere tüm kalp hastalıkları, genelde ileri yaştaki kişilerde görülür. Fakat son yıllarda gençlerde de sık sık rastlanması yürek hastalıklarının ne kadar yaygınlaştığının bir göstergesi olmuştur. Bilhassa son dönemlerde yaşanan yürek rahatsızlıklarına yan genç ölümleri endişeye sebep oluyor. Sık içki ve sigara kullanımı, sağlığa zararlı beslenme ve durağan yaşam ise ani kalp krizlerini tetikleyebiliyor. Keza uyuşturucu madde kullanımı da kalp hastalıklarının manâlı nedenlerinden biridir.

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.