Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Karantina günlerinde evde gıda alışkanlıklarımız hayatımızı etkiliyor

17.02.2021
176
Karantina günlerinde evde gıda alışkanlıklarımız hayatımızı etkiliyor

Koronavirüs salgının git gide artması sonucu tekrar eve kapanmalar başladı. Evlerde sürdürülen hayat beslenme alışkanlıklarını epeyce etkiliyor.

Pandemi süreci başladığı günden bu yandan gündelik yaşamda büyük değişikliklere neden oldu. O Kadar fazla alanda gerekli olarak yaşanan bu şartların değişmesi bireylerin hayat standartlarını etkiliyor. Yaşanan bu değişimlerin başında beslenme alışkanlıklarının geldiği çok rahatça söylenebilir.

Evde geçirilen zamanlarda uyumlu besin çok kayda değer

Salgın sebebiyle evlere kapanmalar başladığından beri beslenme alışkanlıkları da değiştir. Yaşanan süreçlerde böylece fazla birey fast-food tüketimi azaltarak evde sağlıklı yemekler yapmaya başladı. İnsanlar için karantina günlerinin en eğlenceli aktivitelerinden biri de yemek yemek gerçekleştirmek oldu. Bu duruma ek olarak insanlarda kesintisiz bir yeme içme ihtiyacı doğdu. Bu dönemde o kadar çok insan ara öğünü atlayarak esas öğünlerde yoğun bir yeme alışkanlığı kazanarak sağlığa zararlı bir beslenme düzenine geçti. Bu durum beraberinde sağlığa zararlı kilo artışlarına sebep oldu. Karantina etkisiyle stresin yoğun yaşandığı dönemlerde halk müziği psikolojik olarak başta buzdolabına yönelip bir şeyler yeme ihtiyacı hissediyor. Bu noktada irademizi koruyarak özellikle akşamları bilhassa saat 18.00’den sonradan yemeyi kesmemiz gerekiyor.

Kış meyve ve sebzelerinin etkisi

Bilirkişi Diyestisyen Esra Işıkdemir Aralık ayı kış meyve ve sebzelerinin faydalarını ise şu şekilde anlatıyor. ‘Kış aylarında bağışıklığımızı zinde yakalamak bizi o kadar çok hastalıktan mutlaka koruyacaktır. Soğuk algınlığı ve grip ile başa çıkmak isteyen ırk, bu aylarda C vitamini ağırlıklı beslenmek durumundadırlar.

Aralık ayı meyveleri: Ayva, Greyfurt, Kestane, Muz, Elma, Portakal, Mandalina, Nardır.

Aralık ayı sebzeleri: Karalahana, Pazı, Havuç, Balkabağı, Lahana, Yer elması, Ispanak, Kereviz, Karnabahar, Brüksel Lahanasıdır.

Aralık ayı sebzelerinde A VE C vitaminleri ön plana çıkarken ıspanak, karahalana, pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler de vücudun demir ihtiyacını onarmak için tüketilmesi gerekiyor. Demir emilimini artırmak için bu sebzeleri c vitamini ile tüketmekte avantaj var. Nar zinde bir antioksidan özelliği gösterirken bununla birlikte C vitamininden zengin, sindirimi kolaylaştıran o kadar çok faydası bulunmaktadır.

Bu sebze ve meyveleri mutlaka günde 5-6 porsiyon olacak değin tüketmelisiniz. Meyve porsiyonunuz 1 yumruk büyüklüğünde meyve 1 porsiyon olacak şekilde günde 1-2 kere, sebze ise iki avuç içinizi dolduracak kadar sebze 1 porsiyon olacak şekilde en az 4-5 porsiyon kadar tüketilmelidir. Sebze tüketiminizi artmak için her öğününüze renk renk salatalar ekleyebilirsiniz. Salatalarınıza 3-4 yemek kaşığı kadar nar ekleyerek de antioksidan açısından zenginleştirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.