Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Kına her ağrıya şifa

18.02.2021
207
Kına her ağrıya şifa

Eskilerin ellerini ve saçlarını boyamak için kullandıkları kınanın önemli bir ağrı kesici olduğunu biliyor muydunuz? Okan Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Okan Bölükbaşı, ”Kına başta sızı almak üzere birçok tıbbi sorunun tedavisinde kullanılıyor” dedi. Kınanın ağrı kesici özelliğinin nerelerde kullanılması gerektiği konusunda önemli bilgiler verdi.

Saç dökülmesinden yanığa her ağrıya şifa

Kına, millet hekimliğinde, uyuz, saç kepeği, saç dökülmesi, sarılık, mantar hastalıkları, dalak büyümesi, kanser, amipli dizanteride kullanılmaktadır.Kına yağı, kınadan elde edilen ve tedavi amaçlı olarak kullanılan bir maddedir. Bilhassa eklem iltihabı ve romatizma kaynaklı ağrılarda etkilidir. Kına, yanık yüzeyler üzerinde ferahlatıcı etki yapmakta, böylece yüksek ateş tedavisi ve yanık bakımında kullanılabilmektedir.

Kanser ağrılarına iyi geliyor

Kınanın bilhassa nöropatik ağrıda etkin olabileceği, doksanların sonlarına dürüst bilimsel araştırmalarla ispatlanmıştır. Alışılagelmiş sızı kesicilere yanıt vermeyen nöropatik ağrı türü ağrılar, geniş bir grup hastalığı içermektedir. Trigeminal nevraljiden diyabetik nöropatiye (Şeker hastalarında görülen üçgenin taban olmayan kenarı yanmaları bu şart ile ilişkilidir); kanser ağrılarından fibromiyaljiye kadar birçok ağrılı hastalığı barındırır.

Uzun bir süredir nöropatik ağrıya niçin olan asap sıkışması (En sık görüleni karpal tünel ) ve boyun fıtığı hastalarının kına sürdüklerini gözlemliyorduk. Bazı Ortadoğu ülkelerinde doktorlar karpal tünel sendromunda ellere kına sürülmesini bir hastalık işareti olarak görmektedir. Fiilen de kına, bu gibi durumlarda gözlenen “yanma”, “elektrik çarpması”, “batma” , “iğnelenme” sözde nöropatik ağrıları önemli biçimde azaltmaktadır. Ahali arasında bu cins ağrılarda deriye kına sürmek uygulamasının manâsız bir inanç olmadığı, bilimsel bir temeli olduğu anlaşıldı. Kınanın içerdiği analjezik maddeler uzun uzadıya tanımlanmış ve Birleşik Devletler patent dairesi göre tescil edilmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.