Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Kolposkopi, Biyopsi ASC-AKIL, HPV, cin1, cin2, cin3 Tecrübelerimizi Paylaşalım

04.10.2021
142
Forumda gördüğüm kadarıyla benim gibi bir sürü birey ASC-AKIL neticesiyle karşıkarşıya kalmış. Psikolojik olarak zahmetli durumdayım. İçinizde benim gidişatımda olanlar vardır. ASCUS çıkan, ikinci smear’ini bilave eden, kolposkopi olacak olan korkan üzülen bizler…
Benim hikayem vajinal akıntıyla başladı. Candida diye süren uzun rehabilitasyonlardan sonra candida olmadığımı sonunda farkettiler. Muayenede bir şeylerden şüphelenip patolojiye yollamak üzere kültür aldılar ve netice ASCUS çıktı. İnternette ehemmiyetli olduğunu okuduğum ASCUS neticemden sonra beni sadece ”3 ay sonra gel” diyerek yollayan zerre bir balaka vermeyen Ankara Hastanesi’ne daha fazla güvenemeyip 3 ay sonraki testim için Zekai Tahir Burak Kadın Sıhhati Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gittim. 3 ay evvel ASCUS çıkmıştı, 3 ay sonra tekerrür test yaptırmam söylenmişti dediğimde beni telaşla onkolojiye gönderdiler. İkinci bir smear yapmadan direk kolposkopi yapalım dediler.

Kolposlopiyi narkozla yapan yerler varmış. Ama tecrübe eden bkocaman olarak bunun için narkoz almayı afaki görüyorum. Çok stresli bir şey ancak keşke bayılsaydım dedirtecek hiç bir acısal vaziyet yok.

İzlemeseniz kavramazsınız… Neyse. Hekim sayıyor; şurada anormallik var şurada bu var şurada şu var. :KK53::KK53: Stres… Neyse oldu bitti. 10 gün sonra test neticenin çıkmış mı diye ara dediler. Şimdilerde çıkmasını bekliyorum. İki birey dışında kimseyle paylaşmamamın fazla bir baskısı var. Rahatlayamıyorum. Makûs durumdayım. Bir sürü şey okudukça insan ürküyor. Bir jinekolog sitesinde ASCUS’un cin1 olduğunu okudum. cin1, cin2, cin3… cin3 ciddi tehlikeymiş. cin1’den cin3e dönüşmesi seneleri alırmış. Ama biyopsi yapıyorlar ki bu da vaziyetin cin1 deyip geçilemeyeceğini gösteriyor. Şuan en büyük fobim çocuk sahibi olmamı yasaklayacak boyutta bir operasyon olmamı gerektirecek bir netice çıkması.

Bu safhalarda olanların yorumlarını bekliyorum, lütfen yaşadıklarınızı paylaşın ve birbirimize destek olalım. Hoşlandıklarımla paylaşıp kimseyi üzmek istemiyorum. Bir de onun geri dönüşü olacak, iyi misin, ne oldu, üzülme muhabbetleri… En iyisi kendimizi yemek… :KK53:

Çok da cehaletiz. Sağlık balakalarına erişmek gözüktüğü kadar kolay değil. ASCUS kansere dönüşebiliyorsa ASCUS’un HPV ile ilişkisi ne? HPV nin kanserle ilişkisi ne? HPV’siz aynı tehlikeyi taşıyan hücresel bir vaziyet muhtemel mü. Bunlar kafamı karıştırıyor. Başka Bir Deyişle yalnızca HPV çıkarsa bu uzun yarıyılda kansere dönüşebilecek bir şey mi. Makûs bir şey çıkarsa operasyon yerine gözlem ne kadar tehlike taşır vs. Umarım bu bulmacaları çözmem gerekmeden pak bir neticeyle kurtulurum.

Herkese bol sağlılı ömür diliyorum… Tecrübesi veya neticesini bilavelerken sual işaretleri olanların yorumlarını bekliyorum.

 

.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.