Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Korana virüsü salgınına aleyhinde virüs savar tümör

17.02.2021
182
Korana virüsü salgınına aleyhinde virüs savar tümör

Son günlerde korona virüsü salgınlarına yan ölümlerin artması ve bu virüse karşısında şimdilik spesifik bir tedavisinin de olmaması ayrıca insanları telaşlandırdı keza de doğal çözüm arayışlarına sevk etti. Prof. Dr. Fatih Satıl, antik çağlardan beri millet göre bir takım otların viral enfeksiyonlar ilk önce edinmek üzere farklı alanlara yönlendirilmiş hastalıklar için doğal tedavi olarak kullanıldığını, günümüzde de virüslere aleyhinde vücudumuzu koruyacak şifalı bitkilerin tabiat eczanesinde var olduğunu açıklama etti.

Korona virüsü salgınına aleyhinde virüs savar doğal ur var

Prof. Dr. Satıl, şu bilgileri verdi: “Bitkilerde yer alan, bilhassa bir takım polifenolik yapıdaki aromatik bileşiklerin aracısız olarak virüsler üstünde etkin olduğunu veya dolambaçlı olarak bağışıklık sistemini uyararak faydalı olabildiğini ortaya koyan çoğu bilimsel çalışma var. Virüs savar tümör olarak da aşina; laden, meyan, mürver, nane, kekik, melisa, adaçayı, biberiye ve sarımsak üstünde yapılan bilimsel çalışmalarda; bu bitkilerin içeriğinde çok sayıda antiviral etkili bileşiklerin bulunduğu görüldüğünü ve ülkemizin bilhassa Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesinde oldukça çok yabani olarak bulunan laden bitkisinin bileşimindeki polimerik polifenoller virüsün çoğalmasını ve bakterilerin gelişimini engeller. Günümüzde bu bitkin eczanelerde hap olarak satılan formaları bulunuyor. Benzer şekilde, özellikle ülkemizin güneydoğusunda halkın yoğun olarak tükettiği meyan bitkisi de antiviral özelliği ile en etkili bitkiler arasında yer alır. Bilimsel adı Sambucus nigra olan ‘mürver’ bitkisinin meyvelerinden hazırlanan şurup, ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye hem de antiviral etkisi sebebiyle ilaç olarak Avrupa’da kullanılmaktadır. Ballıbabagiller ailesinin üyelerinden olan adaçayı, nane, kekik, lavanta ve biberiye viral enfeksiyonları doğal olarak çare etmek için geleneksel ahali tıbbında yaygın olarak kullanılmaktadır. Kekik, mikrop öldürücü etkisi en yüksek olan tümör arasındadır. İçeriğinde yer alan Karvakrol antiviral özelliğe sahiptir. Lavanta yağı, antiseptik ve antiviral özelliktedir. Lavanta yağını bir pamuğa damlatarak kokusunu odaya yayabilirsiniz. Mesela biberiyenin içeriğinde bulunan bazı bileşikler, herpes virüslerine, grip ve hepatitlere aleyhinde antiviral aktiviteye sahiptir. Sarımsak, soğuk algınlığına neden olan virüslere karşı antiviral aktiviteye sahiptir. İnsanlık tarihinde 5 bin yıldır hap olarak kullanılan bu kıymetli bitki mutfağımızdaki en kaslı doğal antibiyotiktir.”

Doğal bitkileri kullanmadan önce doktorunuza danışın

Doğal virüs savar bitkileri kullanırken mutlaka bir doktora danışılmasını isteyen Prof. Dr. Satıl, “Bu yukarıda saydığımız virüs savar bitkileri hasta olduğunuzda kullanmadan önce mutlaka bir doktora uygulamak gerekir. Rahatsızlık teşhisi konulduktan sonradan, doktorunuza da danışarak bitkisel maddeleri ya da ilaçları kullanın. Mümkünse nebati tedavi eğitimi almış bir hekimle nebati tedaviye devam edin” dedi.

Adaçayı çok faydalı bir bitki

Prof. Dr. Satıl, pazar uygun dolaşırken bir tezgahta adaçayı, marul ve sebze satışı yapan 75 yaşındaki Hanife Yüksel adaçayının faydalarını anlatabilmek için kendi hayatından örnek vererek, “Ben 4 tane doğum yaptım. Ne bir hekim gördüm. Ne bir hemşire veya ebe gördüm. Doğumdan sonradan bana hep adaçayı ve nişasta verdiler. Adaçayına biz manâsız yaprağı da diyoruz. Adaçayı fazla yararlı bir bitkidir. Çayını yaparken küçük bir dal adaçayı parçası yeter” dedi.

Prof. Dr. Satıl da hamilelik sırasında adaçayı kullanmanın zarar verebileceğini belirterek, “Doğum sonrası keza vücudu güçlendirir ayrıca de enfeksiyonlara karşı vücudu sağlamlaştırmak için kullanılır” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.