Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Kulak enfeksiyonu neden olur? Yazın kulak sağlığını korumanın 4 tüyosu!

27.11.2022
59
Kulak enfeksiyonu neden olur? Yazın kulak sağlığını korumanın 4 tüyosu!

Yaz aylarında bolca zaman geçirdiğimiz havuz ve deniz suyu dağıtılmış kulak enfeksiyonlarına neden olabilir. Yaz mevsiminde sıklıkla karşılaşılan afiyet sorunlardan biri de kulağa su kaçması sonrası oluşabilecek enfeksiyon oluşumuna zemin hazırlar. Su ile daha çok haşır neşir olduğumuz yaz mevsiminde kulak sağlığını korumak için dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Oğuz Yılmaz, yaz mevsiminde sıkça karşılaşılan kulak enfeksiyonları hakkında bilgi verdi.

Kulak Sağlığını Gözetmek İçin Ne Yapmalı?

Yaz mevsiminin sıcak günlerinde serinlemek için havuz ve denizde uzun vakitler geçmek, kulak enfeksiyonlarına yol açabiliyor. Kulağa su kaçması ve buna alt tıkanmalar ile orta kulak iltihapları, bu sorunların kayda değer bir bölümünü oluşturuyor. Genelde kulak kanalı kaynaklı bu problemler erken müdahale edildiğinde daimi bir hasar yaratmaksızın çare edilebiliyor. Kronik kulak hastalıkları olan ya da basınç problemleri olan kişilerin bilhassa yaz aylarında özenli olmaları gerekiyor. 

Kulakları Islak Bırakmayın!

Yaz ayları ile birlikte özellikle dış kulak yolu iltihapları sıklığı keskin bir artma göstermektedir. Bunun en önemli nedeni sık duş alma, havuz ve denizde uzun süreler geçirmektir. Dış kulak yolu gizli havalanamayan bakımlı yapısıyla, ıslanma ve sonrasında da bütün olarak kurumayıp nemli kaldığında enfeksiyona meyilli ışık halkası gelir. Islak olan ve kurulanmayan bu bölgede irin gelişebilir. Özellikle yüzücülerde ve doğuştan olan dış kulak yolu bakımlı olanlarda bu şart daha çok ortaya çıkmaktadır. Kulak kanalında kalan suyun içeriğindeki mikrop ve bakteriler de kanal içinde tez üreyerek enfeksiyon riski oluşturmaktadır.

Kulakta Kaşıntı Varsa Dikkat!

Dış kulak enfeksiyonlarının en manâlı erken dönem belirtisi kulakta hafif olarak başlayan kaşıntılardır. Sonrasında hatta saatler içinde dış kulak yolunda şişme, sızıntı, tıkanıklık, duymada azalma ve fazla şiddetli ağrı gelişir. Hastalar bazen bu belirtiler ve şiddetlenen ağrılar sebebiyle çene hareketlerinde ve çiğnemede bile güçlük çekebilir. Ihtiyar, şeker hastası ve bağışıklık sistemi düşük hastalarda enfeksiyon ilerleyerek “malign otitis eksterna” adı verilen ve kemik iltihabı ile seyreden daha şiddetli bir enfeksiyona yol açabilir. Bu belirtilerin görülmesi durumunda vakit geçirmeden bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır.

Kulak sağlığınızı gözetmek için…

Havuz veya deniz sonrası kulağınızın dış bölümünü pak bir peçete ya da kağıt mendille kurulayın ve muhakkak nemli bırakmayın. Bu arıtma işlemi sırasında kulağınızı fazla karıştırmayın. Bu işlem dış kulak yoluna zarar verebilir.
Temizliğinden belirlenmiş olunan havuz veya denizi seçim edin, kirli olduğunu düşündüğünüz suya girmeyin.
Havuz suyundaki klor miktarı bu hastalığa yakalanmada önemli bir etkendir. Havuz suyunda yer alan klor dış kulak yolunun asit/baz dengesini bozarak daha basit enfeksiyona yakalanmaya neden olur. Bu yüzden aralıksız bakımı ve kontrolü yapıldığından belirli olduğunuz havuzlara girin.
Dalma esnasında ağrı hissettiğinizde daha derine inmeden hemen su üzerine çıkın.

Tedavi İçin Su İle Temas Etmeyin!

Bu hastalığın tedavisinde sık tetkik; aspiratörle temizlik, uygun hap tedavisi, dış kulak yolundaki asit baz dengesinin sağlanması, sızı kontrolü, şeker hastalığı gibi faktörlerin kontrolü, su ile temasın ortadan kaldırılması önemlidir. Kulak rahatsızlıklarının az daha tümü bir bilirkişi kadar görüş ve tedavi gerektirir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.