Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Meme kanserinde erken teşhis hayat kurtarır!

08.01.2023
73
Meme kanserinde erken teşhis hayat kurtarır!

Kanser hastalığı vücudumuzun çoğu nedenle teftiş altına alamadığı, kontrolsüz gözenekli olan bölünmesidir. Günümüzde kanser hastalığı en sık 2.ölüm nedenidir. Birçok faktöre bağlı olarak gelişmektedir. Bu faktörleri değiştiren ve değiştirilemeyen faktörler olarak ikiye ayırmaktayız. Değiştirilebilen faktörler: çevresel etkenler, gıda alışkanlıkları, enfeksiyon ve kimyasal ajanlar ile sigara-alkol tüketimidir.
Değiştirilemeyen faktörler ise yaş, cinsiyet, halk müziği ve genetiktir.

Fiziksel aktivite kanser gelişimini önlemede çok önemli bir koruyucu faktördür. Haftada 75-100 dakika düzenli yürüyüşün meme kanser riskini %15 azalttığı görülmüştür. Kadınlarda en sık görülen kanser türü meme kanseridir. Her sekiz kadından birinde meme kanseri ile karşılaşmaktayız.

50 yaş ve üzerinde risk artıyor

Aile öyküsü ve 50 yaş üzeri olmak riski arttırır. Ailede meme kanseri olması riskini %30-80 arttırır,bu nedenle bu grubun daha bilinçli olması gerekir. Meme kanserini erken tutmak iyice size bağlıdır. Burada kendi kendine meme muayenesi tümörü erken evrede tespit etmemizi sağlar.

Erkeklerde de meme kanserine rastlamaktayız. Her yüz bayan meme kanserine karşılık bir erkek meme kanseri görülmektedir. Erkeklerde öyle akla gelmediği ve meme muayenesi yapılmadığı için çoğunlukla kadınlara oranla daha geç evrede karşılaşılmaktadır. Erkeklerde de memede kitle ya da koltuk aşağı kitle gibi bulgular vermektedir.

Memede kızarıklık, şişkinlik belirtileri gösteriyor

Meme kanseri en sık memede kitle ile karşımıza çıkar hem memede bakışımsızlık meme cildinde kızarıklık, şişlik, koltuk aşağıda kitle biçiminde bulgu verebilir.
Bir Zamanlar tüm meme cerrahi olarak çıkarılırdı ve sonrasında bir takım faktörlere yan olarak Kemoterapi ve Radyoterapi uygulanırdı. Aktüel tedavi yaklaşımımız meme koruyucu olarak adlandırılan yalnızca tümörün alınmasıdır. Meme koruyucu cerrahide ilave olarak gözle görülemeyen bitkiler hücreleri ve geri kalan meme dokusu ışınlanarak organ koruması sağlanmaktadır.

Işın tedavisinde yani Radyoterapide son yıllarda büyük gelişmeler kaydededilmiştir. Bir Zamanlar özellikle sol meme kanseri ışın tedavisinde kalp krizi riskinin arttığı görülmüş. Günümüzde ise yeni gelişen tekniklerle bu riski azaltılabilmektedir. Sol meme kanseri için solunum kontrolü denilen teknik, yürek krizi riskini minimum seviyelere indirmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.