Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Mevsim değişiklikleri için gıda önerisi: Cranberry

18.02.2021
212
Mevsim değişiklikleri için gıda önerisi: Cranberry

Uzun yıllardan beri keza gıda keza de hap olarak kullanılan cranberry (turna yemişi), son dönemlerde sağlık ve gıda avantajları sebebi ile tüm dünyada her geçen gün daha fazla tercih ediliyor. Sıhhat deposu bu kırmızı meyve, ana yemeklerden soslara, tatlılardan meyve sularına birçok öbür alanda kullanılabiliyor.

Bilirkişi Beslenme Uzmanı İpek Ağaca Özger, cranberrynin (turna yemişi) kırmızı renkli antioksidanları vücudumuza almamız konusunda yararlı olan bir beslenme olduğunu vurguladı. İçeriğindeki antioksidanlar ve posa doğru cranberrynin (turna yemişi) sindirim sistemi dostu olduğunu bildiren Dyt. Özger, keza bilhassa mart ayında yaşadığımız mevsim değişikliklerinde hastalıklara karşısında korunabilmek için, C vitamini değeri yüksek olan cranberry’den (turna yemişi) faydalanabileceğimizi de ekledi.

Dinç beslenme önerileri

Kırmızı renkli besinler: Ilk Kez cranberry (turna yemişi) almak üzere, domates, karpuz, çilek, greyfurt ve nar gibi kırmızı renkli besinler dinç antioksidan likopen içerirler. Dolayısıyla kanser hastalıklarına karşı korunmada kırmızı renkli meyve ve sebzeler mutlaka diyetimizde bulunmalıdır. 1 yemek kaşığı kuru cranberry takriben bir porsiyon meyveye eşit gelir ve ara öğün için epeyce sağlıklı bir alternatiftir.

Ceviz: Bütün yemişler aralarında en yüksek Omega 3 ve polifenol (fazla zinde antioksidan) içeriğine sahip olan ceviz, kilo kontrolünde, yürek hastalıkları ve kanserden korumada etkili. Ahenkli tüketildiğinde ise iltihaplanma önlemeye yardımcıdır.

Mor renkli besinler: Böğürtlen, patlıcan, kırmızı pancar ve yabanmersini gibi mor renkli besinler, anti aging özellikte olduklarından yaşlanmayı geciktirmede etkilidir. Bize dinçlik verirler.

Yeşil renkli besinler: Marul, roka, avakado, yeşil üzüm ve yeşil erik gibi yeşil renkli besinler, C vitamini ve mineraller açısından son derece önemlidir. Her gün minimum 1 avuç tüketilmelidir.

Sarı renkli besinler: Havuç, şeftali, kayısı, bal kabağı ve hurma gibi sarı renkli besinler, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için yüksek beta karoten içeriği ile uyarı çekerler. Bilhassa mevsim geçişlerinde bize takviye olurlar.

Kuru baklagiller: Soya fasulyesi, barbunya, mercimek, nohut, kuru fasulye ve bezelye gibi çeşitleri ile kuru baklagiller, nebati proteinden varlıklı, uzun süre tok kalmayı karşılayan manâlı birer lif kaynağıdır.

Su: Halsizlik, bağ ağrısı nın sebeni çoğu vakit unuttuğunuz sudan kaynaklanıyor olabilir. Daha dinç, formda ve enerjik olamk için su içme alışkanlığı kazanmalısınız. Gün içerisinde ortalama 2lt. su içilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.