Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Mide gribi nedir toplu taşıma araçlarına dikkat!

13.12.2022
61
Mide gribi nedir toplu taşıma araçlarına dikkat!

Soğuk havaların gelmesiyle birlikte mevsim değişiklikleri, bağışıklık sistemimizin düşmesine ve grip olmamıza yol açıyor. Bu basit gibi görünen fakat fiilen kişinin hayat kalitesini düşüren hastalığın midemizde de olabileceğini biliyor muydunuz? Evet kulağa birazcık farklı geldiği doğru lakin gerçek! Mide gribinden bahsediyoruz. Mide gribi nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl çare edilir? Bu gibi soruların yanıtlarını  İç Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Çelik’ten öğrendik. İşte mide gribine dair bütün bilinmeyenler! 

KAPALI ORTAMLARDA GEÇİRİLEN SÜRENİN ARTMASI MİDE GRİBİNE YOL AÇIYOR!

Bu virüsü diğer gripten ayıran en temel etmen havaarın soğuması değil. Olağan grip genelde havaların soğumasıyla, bağışıklık sisteminin düşmesinden kaynaklanırken mide gribi, kapalı ve topluluk ortamlarda süre geçirmenin artması sebebiyle meydana geliyor. 

KARIN AĞRISI VE KUSMAYA NIÇIN OLUYOR 

Grip denilince hepimizin aklına burun akıntısı, öksürük ve tıkanan burunlar geliyor. Normal bir gripte ortaya meydana çıkan bu belirtiler mide gribinde yerini karın ağrısı, kusma ve ağrılara bırakıyor. Mide giribi fazla basit yakalanılabilen bir hastalıktır. 

EN ÇOK ÇOCUKLARDA VE YETİŞKİNLERDE GÖRÜLÜYOR 

Norovirüs denilen bu virüsün herkese bulaşma imkanı bulunuyor. Bir insan hayatı her tarafında pat diye fazla mide gribine yakalanabilir. Bu virüse yakalanma olasılığı ise en fazla çocuklarda ve yetişkinlerde görülüyor. 

Mide gribinin pek fazla belirtisi bulunmaktadır. Bunlar; mide bulantısı, ishal,kusma,karın ağrısı,karın krampları gibi belirtilerdir. 

ELLERİNİZİ TEMİZ TUTMAYA ITINA GÖSTERİN 

Mide gribi çok kolay bir şekilde bulaşabilen bir rahatsızlıktır. Özellikle hastanın dışkısında ve kusmuğunda çok fazla miktarda yer alan bu virüsun olduğu noktalara bağlantı edilmesi durumunda hastalık kolaylıkla bulaşmaya neden olmaktadır. Bu rahatsızlık en fazla toplu nakliye araçlarından bulaşıyor. Kalabalık ortmlarda, bilhassa de toplu taşıma araçlarında süre geçirdikten sonradan ellerinizi mutlaka yıkamaya özen göstermelisiniz. 

BOL SIVI HARCAMAK ÖNEM TAŞIYOR 

Mide gribinin tedavisi bol akıcı tüketme ile olmaktadır. Hastalığa karşı herhangi bir aşı üretilmemiştir. Bu noktada en önemli çare şeklini bol bol istikrarsız tüketerek yapabilirsiniz. Bu şekilde beden boşaltım yoluyla virüsü haricen atacaktır. Bunun yanı sıra oluşan sıvı kaybını onarmak için serum desteği sağlanabilir.  

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.