Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Mide kanaması nedir, niçin olur ve belirtileri nelerdir?

29.11.2022
60
Mide kanaması nedir, niçin olur ve belirtileri nelerdir?

Son yıllarda olumsuz değişen yeme alışkanlıkları, fazla gerginlik ve daha bir çok sebebe bağlı olarak mide kanaması şikayetleri artmış bulunmakta. Uzmanlar bu konuda sürekli uyarılar yapıyor fakat ne yazık ancak hiç birimiz beslenme düzenimizde herhangi bir değişim yapmıyoruz. Sizler için uzmanlara sorduk, mide kanaması nedir, belirtileri nelerdir ve ne yapılmalıdır? Mutlaka okumanızı öneririz…

MİDE KANAMASI NEDİR?

Mide kanaması iç kanamalar grubuna girer, genellikle midedeki rahatsızlıklardan ötürü olur. En sık görülme sebebi ülser ve gastrittir. Mide ülserinde mukoza tahriş olur, mide damarının delinmesi sonucunda kanama yaşanır, gastritte ise delinme olmaz ama midede biriken yaralardan kanama olabilir. Ara Sıra kolay bir ilacın kullanılması bile kanama yaratabilir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hasta kusar ve ağzından kan gelir. Rengi başlıca koyu olur ve kahve telvesine aynı. Bir Takım durumlarda kanlı ve koyu renkli dışkı da görülebilir. Baş dönmesi, halsizlik, bayılma, susama şehvetli, ağızda kuruma, kan basıncı düşüklüğü ve daha ileri durumlarda hayati bir tehlike olan şok durumları da belirtiler arasındadır. 

İLK OLARAK NE YAPILMALI?

Mide kanaması geçiren hastaya şüphesiz ağızdan bir şey verilmemelidir. Su ya da bir yiyecek verilerek hasta kusturulmaya çalışılmamalıdır. Yaşamsal bulgular teftiş edilmeli, kusulan kanın geri yutulması engellenmeli ve derhal birincil takviye ekibi çağırılmalıdır. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.