Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Milenyum çağı insanları obezlik tehlikesi altında

18.02.2021
229
Milenyum çağı insanları obezlik tehlikesi altında

İngiltere’de kanser araştırmaları örgütü Cancer Research UK’nin araştırmasında kadar; İkinci Dünya Savaşı’nın peşinde gelen kuşağın yalnızca yarısı orta yaşta kiloluydu.

Kanser araştırma örgütü yetişkinlikte kilolu olmanın 13 bambaşka kanser türüyle ilişkilendirildiğini de belirtti.

İngiltere Batı Avrupa’da en obez ülke ve öteki gelişmiş ülkelere kıyasla bu oran tez artıyor.

1993 yılında yüzde 15 olan obezite oranı 2015 yılında yüzde 27’ye ulaştı.

obezite

Dengeli beslenme uyarısı

2015’te en yüksek obezite düzeyi 55-64 yaşları arasında görüldü. Ancak uzmanlar genç kuşakların daha da şişman olacağından üzüntü ediyor.

Cancer Research UK sözcüsü Prof. Linda Bauld “Vücuttaki artı yağlar sadece orada oturmuyor. Hücrelere hasar veren mesajlar yolluyor. Bu zarar vakit içinde birikerek sigara gibi kanser riskini artırabilir. Milenyum kuşağı dinç gıda eğilimlerini takip etmekle biliniyor oysa dengelenmiş beslenme en önemlisi. Öyle çok meyve, sebze ve lifli yiyecekler yemek yemek ve abur cuburu kesmek dinç bir kilo için zorunlu” dedi.

obezite

Obezlik normalleştiriliyor

Royal College Üniversitesi’nden Pediatri ve Çocuk Sağlığı profesörü Russell Viner “Aşırı kilolu olmak normalleştiriliyor. Kendilerini obez görmeyen insanlar çocukları da obez ise farkedemiyorlar. Kanser ile sigara arasındaki bağın yaygın olarak bilinmesinin ardından sigara içen genç insanların sayısında düşüş yaşandı. Obezitenin de aynı tehlikelerini kavramak gerekiyor” biçiminde konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.