Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Pirinç, dolaşım sistemi ve kalbin dostu

17.02.2021
190
Pirinç, dolaşım sistemi ve kalbin dostu

California Rice Commission’ın açıklamasına kadar, ABD’de yapılan pek fazla araştırma, pirinçte yer alan öbür vitamin ve minerallerin vücut sağlığımız açısından büyük önem taşıdığını ortaya koyuyor. Çünkü pirinçte; kaslı adale ve kemik yapısını güçlendiren protein, karbonhidrat, fosfor, kalsiyum, sodyum, potasyum, magnezyum, çinko, A, E, B1, B2 vitaminleri ve folik asit çokça bulunuyor. Tok tutucu özelliği ile ve zengin içeriği ile pirinç, dolaşım sistemi ve kalbin dostu.

İyi bir karbonhidrat kaynağı

Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger, pirincin sanılanın aksine oldukça dinç ve besleyici bir besin olduğunu belirterek, “Pirinci küçükten büyüğe her yaş grubu keyifle tüketebilir. Bilhassa içerdiği kalsiyum, demir, niasin, fosfor, potasyum gibi mineraller bakımından oldukça değerlidir. Hem enerji oluşumunda görevli olan B grubu vitaminlerden de oldukça zengindir. Pirinç aynı zamanda iyi bir karbonhidrat kaynağıdır. Jurnal enerjimizin yüzde 50’sinin karbonhidratlardan alınması gerektiği düşünülürse pirinç bu açıdan oldukça iyi bir kaynaktır. Pirinç, gluten içermemesi bakımından çölyak hastalarının ve gluten intoleransı olanların rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. Glisemik indeksinin yüksek olduğu bilinse de; şekere tarafından daha düşük olduğunu spesifize etmek isterim. Sebze yemeği ve salatalarla birlikte tüketildiğinde kan şekerini çok yormaz, daha yavaş yükseltir. Yerinde miktarda tüketilirse zayıflama diyetlerinde de tüketilebilir. 3 yemek kaşığı pişmiş pirinç 1 dilim ekmeğe eşdeğerdir” dedi.

Zararlı maddelerin atılmasını hızlandırır

Pirincin dokulara kurulmuş olan pozitif su ve tuzun vücuttan atılmasını ve bedenin toksinlerden arındırılmasını sağladığını belirten Özger, “Bu Vesile Ile böbreklerin yükünü de hafifleterek böbrek taşı oluşumunu da önler. Pirincin sağlığımız açısından öteki bir yararı ise, içeriğinde bulunan E ve B vitaminleri ile vücudun kansere karşı korunmasına muavin olmasıdır. Özellikle kansere yol açacak maddelerin vücuttan atılım sürelerini hızlandırır. Bağırsak kanserine karşısında koruyucu, kolesterolü düşürücü ve kalp krizi riskini azaltıcı etkisi vardır. Zengin içeriği ile pirinç, dolaşım sistemi ve kalbin dostudur” dedi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.