Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Sohbet mazeret kahvenin faydaları harika

18.02.2021
180
Sohbet mazeret kahvenin faydaları harika

Kültürümüzde 500 yıllık bir geçmişe sahip olan kahve; kokusuyla rahatlık, içimiyle mutluluk veriyor. Sabahtan ayılmak, gece kurnaz kalmak, stresten yürüyüp gitmek, istirahat etmek gibi pek çok nedenle kahve tüketiliyor. Gün içinde sohbetlerin vazgeçilmesi olan ve beslenme düzenimizde kayda değer bir yer tutan kahvenin sıhhat açısından büyük faydaları bulunuyor. Memorial Ankara Hastanesi Besin ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Emine Yüzbaşıoğlu, kahvenin faydalarıyla ilgili veri verdi.

kahve

Her gün kahve içmek için 10 neden

Alzheimer gelişmesini önlüyor: Kahvenin içerdiği kafein maddesi, Alzheimer oluşumunda rol oynayan beta amiloid birikimini kayda değer ölçüde azalttığı ve böylece alzheimer gelişmesini önlediği varsayım edilmektedir.

Sütle birlikte tüketilince tok tutuyor: kahve sütle birlikte içildiğinde, vücuda dengelenmiş protein, karbonhidrat ve yağla alındığından kişiyi daha uzun zaman tok tutmaktadır. Verdiği tokluk şehvetli perhiz yapan kişilerde üstünlük sağlamaktadır.

İnsülin direncini kırar: Kahvenin insülin direncini kırıcı etkisi bulunmaktadır. Bu etkinin azalması kişide tatlı ihtiyacını baskılar. Sürekli tatlı yeme ricası olan şahısların bu isteklerini bastırmada kahve içmeleri önerilir.

kahve

Zindelik sağlar: Kahve içeriğindeki etkin kafein, zihnin uyanık kalmasını sağlayarak konsantrasyonu artırır. Zihnin daha dirençli ve kurnaz olmasına yardımcı olur. Hem her sabahleyin içilen bir fincan kahve güne daha zinde ve devingen başlamanızı sağlar.

Yağ yakımını hızlandırır: Kahvede bulunan kafein, vücudun yağ yakması için sinir sistemine sinyaller gönderir ve benzer şekilde kanda adrenalin düzeyini artırır. Bu durum yoğun somut etkinlik öncesi bünyeyi hazırlanmış ışık halkası getirmek için faydalıdır. Bu özelliğinden dolayı, sporcular antrenmanlarına başlamadan önce kahve tüketmeye özen gösterirler.

Çarpıntıya niçin olmaz: Kahve bilinenin tersine çarpıntı yapmaz. Fakat tüketim miktarı denetleme aşağıda tutulmalıdır. Vücuda alınan pozitif arz kafein çarpıntı şikayetine neden olabilir.

Kalp sağlığına faydalı: Kahvenin kalp sağlığıyla ilişkisi araştırılmaya devam ediyor ama son bilimsel veriler kafeinli ürünlerle ritim bozuklukları arasında bir ilişki olmadığını ortaya koydu. Ayrıca başka bir araştırma sonucunda da günde birkaç fincan kahve tüketiminin yürek hastalıklarına yol açan damar tıkanıklığının önüne geçtiğini söylüyor.

kahve

Kadınlarda kalp krizini riskini azaltıyor: Birçok bilimsel araştırma sonucuna göre kahve bitiren, özellikle kadınların kalp hastalıklarına yakalanma riski tüketmeyenlere tarafından %20 daha azdır.

Depresyona girme oranını azaltıyor: ABD’de yapılan bilimsel çalışmalar, günde 3-4 bardak kahve tüketiminin depresyonla mücadelede ciddi katkı sağladığını ortaya koymuştur. Uyumlu olarak kahve tüketimi depresyona girme riskini %50 oranında azaltabilir.

Deri temizliğinde kullanılıyor: Kahve, granül yapılı olması nedeniyle son zamanlarda cilt temizliğinde peeling olarak seçim edilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.