Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Bayramı sağ sağlim atlatabilmek sorunu

18.02.2021
207
Bayramı sağ sağlim atlatabilmek sorunu

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya Kalıcı Zayıfla adlı kitabında bayramda kilo almamak için önerilerini paylaşıyor:

-Bayram ziyaretlerine katiyen aç gitmeyin. Eğer aç giderseniz normalde tüketeceğinizin hemen hemen iki katını yiyebilirsiniz. Tok olduğunuzda daha basit hayır diyebilirsiniz. Emrindeki bu hayır’ı kabul etmeyen teyzeler olacaktır. Bu durumda yapacağınız en iyi taktik, “ben daha sonra alacağım, teşekkür ederim” diyerek teyzenin dikkatini o an sizden uzaklaştırmak olacaktır.

– Güne hafif bir kahvaltıyla başlayın. 1 kase yoğurt, 1 mevsim meyvesi ile 3-4 adet badem buna iyi bir örnek olabilir.

– İkram edilen gazlı meşrubat, konsantre meyve suları, şekerli limonatalar yerine su, şekersiz meyve çayı, ayran, nehir veya kahve tüketmeyi seçim edin.

– Bayram tatilinde akşamları yürüyüş gibi bol bol hareketli aktiviteler yapın.

– Mümkünse aile yemeklerini öğle yemeği olarak organize edin. Bu günlerde sabah kahvaltısını çok hafif geçiştirin. Öğlen olacak bu olası et odaklı yemeği, akşam yenecek sebze yemekleriyle dengelemek gerekir.

– Bilhassa kurban bayramlarında, eti, bol limonlu salata ve sebzelerle tüketirseniz hazmı kolaylaştırır.

– Etin üstüne nehir, kahve içmekten kaçının. minimum 2-3 saat sonradan içerseniz etin içindeki demirin emilimini engellemiş olmazsınız.

– Hamurlu şerbetli tatlılardan ziyade sütlü tatlıları, henüz yaz mevsiminde olduğumuzu fırsat kasıtlı olarak dondurmaları seçim edebilirsiniz.

– Tansiyon, kalp, böbrek hastalığı ve kemik erimesi probleminiz varsa etin yanında tuzlu oranı yüksek gıda ve içecek özellikle tüketmemeye çalışarak tansiyonunuzu stabil tutmaya itina gösterin.

– Kurban bayramında et tüketimi aşırı arttığından kabızlık yaşayabilirsiniz, böylece lif açısından varlıklı besinler tüketmeli, günde en az 10-12 bardak su içmelisiniz. Ekmek olarak tam buğday ekmeği ya da bulgur pilavı iyi bir seçim olacaktır.

– Mangal yaparken, mangalın kanserojen etkisinden kurtulmak için, eti nezaket ederken yağ kullanmaz ve etin yağlarını temizleyin, böylece yağların kömürle teması sonucu çıkan zararlı dumandan kaçınmış olursunuz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.