Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

TV kumandası, telefon değin zararlı

18.02.2021
208
TV kumandası, telefon değin zararlı

Cep telefonu kanser yapıyor, beyne hasar veriyor, hatta kısırlık nedeni… Peki, tüm bu iddialar gerçek mi? Günah keçisi ‘cep telefonu’ haricen evdeki hangi cihazlar güvenli olmayan? Medical Park Fatih Hastanesi Beyin ve Asap Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Emre Ünal, “Cep telefonları radyasyon yayıyor, kesinlikle vücudumuzda olumsuz bağlı etkiler yaratıyor. Ancak neden olduğu bahis edilen hastalıklarla ilgili ispatlanmış bir araştırma yok. Televizyon kumandası, buzdolabı kumandası ve mikrodalga fırında da benzer oranda tehlike var” dedi.

Bulunduğumuz teknoloji çağında cep telefonları bundan böyle hayatımızın vazgeçilmezleri arasında girdi. Adı ‘telefon’ fakat işlevi sadece telefon olmayı şimdiden geçti. Müzik dinlemek, video izlemek, mesajlaşmak, haber okumak, kalp atış hızını kontrol etmek gibi birçok işlevi var. Hatta adeta cep telefonu yolu tarif etmeden bir yerden bir yere gidemez ayla geldik. Bu dek faydası olan, hayatımızın önemli bir parçası haline gelen cep telefonlarının acaba vücudumuza, bilhassa beynimize zararları neler? Medical Park Fatih Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Emre Ünal, konuyla ilgili manâlı bilgiler paylaştı.

Eviniz radyasyon yuvası

Bilindiği üzere cep telefonları radyasyon yayıyor, radyasyonun vücudumuz üzerindeki olumsuz etkileri ise malum. Telefonları uçak moduna olmak bile radyasyondan kaçmamızı sağlayamıyor, yalnızca aldığımız radyasyonu azaltıyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre radyasyon, kanserin en manâlı nedenlerinden biri… Peki, cep telefonları radyasyon yayarken buzdolabı, televizyon, mikrodalga fırın masum mu? Şüphesiz her evde olan bu cihazlar da radyasyon yayıyor.

Uçak modu yeterli yok

Televizyon kumandaları kızılötesi radyasyon yayarlar ve yaydıkları frekans mikrodalga fırınlardan da cep telefonlarından da fazladır. Hatta uçak yolculuklarında bile vücudumuz kesin oranda radyasyona maruz kalıyor. Bu sebeple pilot ve hosteslerin muhakkak bir sürenin üzerinde uçuş yapmasına müsade verilmez.

Telefon alarmınızı kuruyorsanız

Şimdiye kadar yapılan araştırmalarda cep telefonlarının beyin tümörüne yol açtığına dair ispatlanmış bir araştırma yok. başkaca cep telefonlarının radyasyondan en çok etkilenen üreme organlarına negatif etkisi olduğu da kanıtlanmadı. Ancak hasar verdiğine dair bir bilginin olmaması, zararı olmadığı ve tedbir almaya lüzum olmadığı anlamına gelmiyor.

Hayatınızdaki radyasyonu azaltmak için 5 tüyo

Dünyada radyasyon yayan cihazlar konusunda araştırmalar devam ediyor. Siz yine de tedbiri elden bırakmayın;

– Cep telefonu ile konuşurken kulaklık kullanın.

– Cep telefonu alarmını kuruyorsanız, telefonunuz uçak moduna getirin.

– Cep telefonunu vücudunuzdan uzaktan tutun.

– İş uygun uzun saatler bilgisayar başında vakit geçirdikten sonradan evde derhal televizyonun karşısına geçmeyin. Yürüyüş yapın, kitap okuyun…

– Fırsat buldukça doğayla baş başa kalın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.