Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Uyarı bu rahatsızlık evlilikleri bitiriyor!

02.12.2022
64

Eşlerin herhangi birinde yer alan ağız kokusunun, tanı edilip, tedavi olmaya yanaşılmadığı durumlarda boşanma sebebi olarak Yargıtay kararlarında geçtiğini andıran Hospitadent Yönetim Kurulu Üyesi Diş Hekimi Recep Eşkar, “ Ağız Kokusu (halitosis) kişinin kendinden memnuniyetsizlik halini doğururken arkadaş ve arkadaş çevresinden uzaklaşma, başka insanların varlığı sebebiyle sosyal ortamlarda bulunmaktan kaçınma  gibi olumsuz durumları beraberinde getirir.

Kişinin bu durumdan farkında olmaması ise bütün tersi olarak çevresindeki insanların ondan uzaklaşmasına sebep olacaktır. Ülkemizde ağız kokusunun görülme oranı yüzde 25 olduğu göz önüne alındığında; kişi,  cisim- ruh-sosyal sağlığının devamı için ağız kokusuyla ilgili önlemler almak zorundadır” dedi.

Hospitadent Idare Heyeti Üyesi Diş Doktoru Recep Eşkar, ağız kokusundan kurtulmak için manâlı tavsiyelerde bulundu. İşte o tavsiyeler:

Yumuşak diş fırçası yerine orta diş fırçası kullanılmalıdır.

Bakteri plakları ve yiyecek artıklarını temizlemek için dişler günde iki kere fırçalanmalı ve her gün diş ipi kullanılmalıdır.

Ağız kokusuna neden olan dildeki tabakalaşmayı önlemek için dil fırçalamak alışkanlık haline getirilmelidir.

Piyasadaki ağız kokusu giderici gargaraların alkolsüz olanları tercih edilmelidir.

Çinkolu sakızlar ve çinkolu diş macunları tercih edilmelidir.

Diş ve diş eti hastalıkları, ağız muayenesi ve bakımı için diş hekimi uyumlu olarak ziyaret edilmelidir.

Ağızdaki tüm diş çürükleri , kırık dolgular ya da kron-köprüler tedavi ettirilmelidir.

Protez , dolgu , diş köprülerinin aralarına kaçan ve orada kalan yiyecekler kötü kokuya sebep olacağından , bu protezler çıkarılarak temizlenmelidir.

Ağız kokusuna neden olan ağız kuruluğunu durdurmak için bol bol su içilmelidir.

Mümkün olduğunca  maydanoz , kahve tanesi, limon kabuğu gibi kokuyu önleyici yiyecekler tüketilmeli; pastırma, sucuk gibi baharatlı yiyeceklerin hemencecik ardından dişler fırçalanmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.