Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Uzun zaman suda kalmak kulağa hasar verebilir

18.02.2021
195
Uzun zaman suda kalmak kulağa hasar verebilir

Yaz mevsiminin en sıcak günlerinin yaşandığı bu dönemde serinlemek için başlıca deniz ve havuzlar tercih ediliyor. Su sporları ile ilgilenmek ve nemli hava, uyarı edilmediği takdirde kulak iltihabı riskini artırıyor. Son derece ağrılı seyreden dış kulak yolunun iltihaplarına zamanında müdahale edilmezse, bu şart önemli enfeksiyonlara niçin olabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak, dış kulak iltihapları ve tedavisi hakkında veri verdi.

Parmak uçlarınızdaki buruşma kulakta da görülebilir

Uzun vakit suda kalındığında parmak uçlarındaki deri buruşmaktadır. Cildin bu tepkimesi; suyla beraber yumuşaması, genişlemesi ve dolayısıyla gözeneklerinin açılmasıyla oluşur. Aynı durum dış kulak yolundaki deri için de söz konusudur. Bir De uzun vakit suda kalmakla dış kulak yolundaki salgılar çözünerek dışarı çıkar ve buradaki cildi çıplak bırakır. Lüzum derideki gözeneklerin açılması, gerek dış kulak yolu salgılarının temizlenmiş olması, dış kulak yolu derisinin dış etkenlere karşı vasilik fonksiyonunu azaltır. Bir De yüzmek için girilen bilhassa havuzlar pak değilse, mikropların saldırısıyla aleyhinde karşıya kalınmasına neden olur.

Kulağı kaşınmak iyi gelmiyor

Dış kulak yolu derisi iltihaplandığında ciltte ödem ve gerginlik oluşur ayrıca hafif bir kulak kaşıntısı, içten gelen bir ağrı meydana gelir. Kaşıntı sebebiyle kulak kaşındığı süre bu kulak derisinde ilave şikayetlere niçin olabilir ve iltihabın seyri hızlanabilir. İltihabın ilerlemesi sonucunda kulak çevresinde çene hareketleriyle birlikte ağrılar başlar. İltihaba zamanında müdahale edilmediği takdirde ödem artan bir şekilde artar ve dış kulak yolu en ince ayrıntısına kadar tıkanarak işitme azlığı ve ciddi dayanılmaz kulak ağrılarına neden olur. Bu durumdaki iltihaplarda; kulak çevresinde kızarıklıklar, kulak çevresinde ödem, ağrıdan nedeniyle kulak kepçesine dokunmada zorluk, çene hareketlerinde oluşan ağrı hatta yemek yiyememe şikayetleri de laf konusu olmaktadır.

Yüksek tehlike aşağıda olan kişiler daha çok uyarı etmeli

– Denetleme dışı kronik şeker hastalığı olanlar

– Organ nakli geçiren hastalar

– Kemoterapi ya da radyoterapi alanlar

– Kronik hastalıkları ve beslenme bozuklukları olanlar

– AIDS hastaları

Çare edilmediği takdirde ciddi hastalıklara neden olabiliyor

Dış kulak yolu iltihapları genelde bakterilere yan olarak gelişir lakin mantar enfeksiyonlarına da niçin olabilmektedir. Dış kulak yolunda başlayan iltihaplar çare edilmediği takdirde orta kulak yapılarına ulaşır ve kulak kemiğinde iltihaba niçin olabilir. İltihap; kulak çevresindeki tükürük bezi, çene eklemi gibi yapılara yayılabilir. Hatta beyin içine ulaşarak menenjit, beyin apsesi gibi hastalıklara niçin olarak ölümcül sonuçlar doğurabilir. Kişinin bağışıklık sistemi kaslı değilse, bu iltihapların yayılması son derece seri olmaktadır.

Kulak sağlığınız için bunlara uyarı edin

– Dış kulak yolunu temizlemeye çalışmayın

– Pamuklu kulak çöplerini kulak kanalına sokmayın

– 30 dakikadan artı suda kalmaktan kaçının. Eğer uzun süre su içinde kalındıysa bir zaman suyun dışarıda kalarak cildin kurumasına fırsat verin

– Kulak kaşıntılarında ve kulak ağrılarında geç kalmadan doktora başvurun.

2-3 damla sirke işe yarayabilir

Dış kulak yolunda kaşıntı ve hafif derinden gelen ağrıların başladığı ilk günlerde çare çok kolay olabilmektedir. Dış kulak yolunun kurumasını temin etmek ve dış kulak yolunun asit düzeyini artırmaya başvurulmaktadır. Kulak zarında herhangi bir delik yahut dış kulak yoluna 2-3 damla sirke damlatılması işe yaramaktadır. Bu tatmin edici olmadığı takdirde veya ağrılar artarak devam ediyorsa en kısa sürede bir uzmana müracaat etmek çok önemlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.