Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Yemekten daha sonra kahve ve akarsu içmeyin demir emilimini olumsuz etkiliyor!

18.12.2022
58
Yemekten daha sonra kahve ve akarsu içmeyin demir emilimini olumsuz etkiliyor!

Yemkten daha sonra dere ve kahve içmek neden zararlıdır? Uzmanlar, yemeklerden hemen sonra içilen dere ve kahvenin içerisinde bulunan bazı maddelerin , demir emilimini benzeri yarıya azalttığını belirtiyor. Merak edilen sorunun yanıtını Dr. Fevzi Özgönül’den öğrendik.

Dr.Fevzi Özgönül”Demir eksikliği dünyada fazla sık rastlanan bir besin sorunudur. Süt çocukları ve artış çağındaki çocuklar, gebeler ve vejetaryen diyetle beslenenlerde daha sık eksiklik görülmektedir. Kadınlarda demir depoları daha eksik olduğu için hemen hemen her üç kadından birinde demir eksikliğine alt kansızlık şikâyeti görülmektedir. Kadınlarda fazla âdet görmeye emrindeki fazla kanama sebebiyle de demir eksikliği yaşanabilmektedir.”diye açıklama etti.

 Bilhassa yiyeceklerin demir içeriğinin az olması ve demirin bağırsaklardan emilmesinin çok şiddet olması sebebi ile demir eksikliğine sık rastlanmaktadır. 

Kahveyi yemekten hemen sonra tüketmeyin. Niçin mi?

Kahveyi yemekten anında sonra harcamak demir emilimini negatif yönde etkiliyor. Demir insan vücudunda toplam 4-5 gr bulunduğu halde fazla önemli bir elementtir. Demir bağışıklık sisteminin güçlenmesi, asap iletimi, dokulara oksijen taşınması, DNA, RNA ve protein sentezi gibi yaşam için önemli olan çoğu enzimin üretim aşamasında atama almaktadır. bu nedenle demir eksikliği, bilhassa yükselme çağındaki çocuklarda, ergenlik çağında ve kadınlarda gebelik döneminde ortaya çıkmaktadır. 

Nehir, demir emilimini azaltıyor

Yemeklerde derhal sonra içilen nehir da besinden alınan demirin emilimini azaltır. Nehir, kahve ve kakao içerisinde yer alan bazı maddeler, demir emilimini güya yarıya azaltır. bu nedenle yemeklerin hemen üstüne içilen çay ve kahveden vazgeçmemiz gerekir. Natürel ki demirin faydaları olduğu gibi fazlalığının da zararları vardır. Bünyeye pozitif miktarda demir olmak damar sertliğine, hücrelerin yağlanmasına ve erken yaşlanmasına da sebep olur. Demir fazlalığı kanser riskini artırdığı gibi siroz, şeker hastalığı, halsizlik, iştahsızlık, yürek büyümesi, bulantı, kusma, nefes darlığı gibi rahatsızlıklara da sebebiyet vermektedir diyen Dr.Fevzi ÖZGÖNÜL ,’ İnsanların jurnal alması gereken demir miktarı 10-15 mg’dır. Bebeklerde 1-2 mg, erişkin erkeklerde 10s mg, kadınlarda 20 mg, gebeliklerde ise 30-35 mg olarak öğüt edilir.’dedi. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.