Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Yeni nesil fıtık nedeni: Teknolojik aletler

18.02.2021
513
Yeni nesil fıtık nedeni: Teknolojik aletler

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte cep telefonları ilk olarak edinmek üzere, tablet, diz üstü ve masa üstü bilgisayarları bundan böyle hayatımızın vazgeçilmezi oldu. Oysa elimizden neredeyse düşüremediğimiz bu cihazlar hatalı kullanıldıklarında baş ağrısından göz hastalıklarına dek farklı alanlara yönlendirilmiş afiyet problemlerine neden olabiliyorlar. Dahası uzun dönemde boyun ve bel fıtıkları gibi fazla daha manâlı sorunlara da yol açabiliyorlar. Bu cihazlardan cep telefonları ve tabletler özellikle boynumuzu etkilerken, kucağa alınarak veya yüzüstü yatılarak kullanılan dizüstü bilgisayarlar da belimizi fazlaca zorluyor. İşte bu noktada hemencecik herkesin aklına şu soru takılıyor; teknolojik cihazları kullanırken hangi hataları yapıyoruz? Neler yapmalı, nelerden kaçınmalıyız? Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Fizik Çare ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Meral Bayramoğlu, yapılması gerekenleri anlattı.

telefon

Dikkat! Bel ve boyun fıtığı yapıyor

Cep telefonu, tablet ve bilgisayarları hatalı bir pozisyonda kullanmak uzun dönemde omurgayı destekleyen kasları ve bağları fazlaca zorladığı gibi, omurlar arasındaki disklerde erken dejenerasyona niçin olabiliyor. Bu Nedenle keza disk yapısı bozulabiliyor, hem de zaten bozuk olan yapıyı destekleyecek adale-bono dokusu beceriksiz kalabiliyor. Fizik Çare ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Meral Bayramoğlu, “Bunun sonucunda ‘fıtık’ olarak aşina, diskin bulunduğu yerden arkaya veya yandan kayması durumu oluşabiliyor” uyarısında bulundu.

teknoloji

1) Kusur: Cep telefonuyla konuşurken telefonu kulakla omuz arasında sıkıştırarak uzun süreli konuşmalar yapmak

Doğrusu: Telefonla konuşurken mümkünse kulaklık kullanın. Kulaklık kullanmıyorsanız telefon konuşmanızı muhtemel olduğu dek kısa tutun.

2) Hata: Cihazın ekranına uzun zaman eğilerek görmek

Açık Konuşmak Gerekirse: Ekrana 20 dakikadan daha uzun zaman eğilerek bakmayın. Bu pozisyonda amaçlamak zorundaysanız boyun kaslarınızı esnetecek olan ve masa başında yapılabileceğiniz egzersizleri tekrarlayın.

3) Hata: Sırt eğik ve desteksiz bir şekilde oturmak

Açık Konuşmak Gerekirse: Teknolojik cihazları kullanırken sırtınız tepede olan pozisyonda ve bir yastıkla desteklenmiş şekilde oturun. Ayaklarınız yere bütün değmeli, koltuğunuzun ya da sandalyenizin yüksekliği diz ile kalçanız 90 derece duracak pozisyonu sağlayacak şekilde olmalı. Diz üstü bilgisayar kullanırken fazlaca öne eğilmeyi durdurmak için masa üstünde ve altında cihazı yükselten bir takviye kullanın.

telefon

4) Hata: Cihazı yere veya yatağa koyup yüz üstü yatarak göstermek

Doğrusu: Cihazları yüz üstü yatarak yok, oturur pozisyonda kullanmanız çok önemli. Çünkü bu pozisyon boynu geriye fazlaca zorlayarak bu bölgedeki tahvil ve kapsüllerin gerilmesine neden oluyor. Bu da uzun dönemde omur biyomekaniğinin bozulmasına ve fıtıklara yol açabiliyor.

5) Kusur: Göz hizasının aşağı yetişmek

Açıkçası: Cihazı göz hizasının aşağıda yetişmek da yaptığımız hatalardan biri. Tıpkı boynun fazla arkaya içten zorlanması gibi öne içten zorlanması da omurgayı destekleyen yumuşak dokuları zedeleyerek dizilimi bozabiliyor. bu nedenle cihazın ekranı tam karşıda ve yüksekliği göz seviyenizde olmalı.

6) Kusur: Uzun süre durağan bir şekilde göstermek.

Doğrusu: Teknolojik cihazları kullanırken ara verme vermeyi ihmal etmeyin. Her saat başı 5- 10 dakikalık germe-esneme egzersizleri, 5 dakikalık kısa ofis içi yürüyüşü dönüşümlü olarak yapmayı alışkanlık haline getirin. Teknolojik cihazların kullanımı açık havada kalan saatlerde boyun-sırt-bel omurlarınızı destekleyen, kasların esneklik ve gücünü arttıran egzersizler uygulamayı dikkatsizlik etmeyin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.