Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Yüksek proteinli diyetler

17.02.2021
197
Yüksek proteinli diyetler

Ülkemizde ve dünyada öyle çok birey kilo tahsis etmek amacıyla, değişik beslenme programları uyguluyor. Bu diyetler çoğunlukla yüksek yağlı diyetten kaçınıp yüksek proteinli beslenmeyi hedefliyor.

Günümüzde, obezitenin sağlık durumu sorunu olmasında, yüksek proteinli diyetlerin etkisine değinen Lotus Obezite Cerrahisi Kliniği Doktoru Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kaplan Baha Temizgönül, birey fazla protein alıyorsa ve iyi çalışma yapmıyorsa, proteinin fazlasının, vücutta yağa dönüştüğüne uyarı çekti ve yüksek proteinli diyetler hakkında bilgi verdi ve sağlıklı diyet/protein oranları ile ilgili şöyle konuştu: “Proteinler; vücuda enerji sağlamalarının yanı sıra hücrelerin öğeleridir. Besinin vücutta kullanılmasında tayin bölge enzimlerin ve bir takım hormonların da yapısını oluşturur. Protein gereksinimi, diyetin enerji değeri için önemlidir. Günlük almanız gereken enerjinin %20’sinden fazlasını proteinlere ayırıyorsanız, yüksek proteinli besleniyorsunuz demektir. Yapılan çalışmalar, yüksek proteinli diyetlerin, düşük proteinli diyetlere kıyasla altı ay gibi bir zamanda kilo vermekte etkili olduğunu gösterir.Proteini yüksek diyetin glisemik yükü (Alınan şeker miktarına kadar pankreası yorması) de düşüktür, tokluk duygusu geliştirir, besinlerin yakılarak ısıya dönüşümü hızlanarak enerji harcaması artar. Buna karşın, günümüzde kilo tahsis etmek amacıyla kullanılan yüksek protein tüketimi, obezitenin sağlık sorunu olmasında etkilidir, çünkü dengeli beslenmede karbonhidrat ve yağdan gelen oranlarda önemlidir.”

Bir porsiyonda ne kadar et olmalı

Yeterli ve dengeli beslenmede, karbonhidrat, protein ve yağdan gelen oranların önemine değinen Op. Dr. Kaplan Baha Temizgönül, sağlıklı beslenmede tüketilmesi gereken proteinler hakkında şöyle konuştu: “Bilhassa hayvansal kaynaklı proteinler bununla birlikte yağ ve kolesterol içerir. Bu yüzden titiz tüketilmesi gerekir. Dinç bir diyetin protein, karbonhidrat, yağ yüzdeleri ele alındığında, besin ögelerinin dengesiz alımının sağlık üzerinde olumsuz etkileri vardır. Bu yüzden öğünlerimizi planlarken poteinin takriben 2 katı karbonhidrat ( Meyve, sebze) ve eksik da olsa sağlıklı yağlardan (Zeytinyağı, balık yağı) tüketmek gerekir. Dengelenmiş beslemek için her bireyin, vücut ağırlığının her bir kg için 0.8 ile 1.1 gram aralarında protein tüketmesi gerekir. Örneğin 70 kg olan bir kadın, 60 -70 gram aralarında protein alabilir. Ancak yüksek proteinli diyetlerde bu arz 120 -130 grama kadar çıkabiliyor. Kişi fazla protein alıyorsa ve iyi alıştırma yapmıyorsa proteinin fazlası vücutta yağa dönüşüyor.”

Içten ve tatmin edici protein nedir

Beslenme Uzmanı Hatice Gürgen ise protein seçiminde mümkün olduğunca az yağlı olanlarını tercih etmek gerektiğini belirtti. En iyi protein kaynaklarının yağsız etler, balık, yağsız süt ürünleri olarak sıralanabilir dedi. Gürgen; bu besinleri kızartmamak gerektiğini, kızartılmış yiyeceklerle tat arttırılabilir lakin beraberinde yağ oranını da çok arttığına uyarı çekti ve eksik yağlı tüketmek gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.