Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Yüksek topuklu ayakkabılar bel ağrısı yapıyor

17.02.2021
192
Yüksek topuklu ayakkabılar bel ağrısı yapıyor

Japonya’da her 10 şirketten birinde kadınların topuklu ayakkabı giymesi gerekli, çünkü Japonya kıyafet yönetmeliklerinde topuklu ayakkabı zorunluluğu şart koşuluyor. İngiltere’de topuklu kundura giymediği için mesaisiz evine gönderilen resepsiyonist kadının hukuk savaşı sürüyor. Topuklu ayakkabıya olan ilgi bahanelerinin en başında ise kendini iyi hissetmek geliyor. Peki, kadınların gündeminden hiç düşmeyen topuklu ayakkabılar ne kadar dinç uzmanlar bunu tartışıyor. Burtom Konur Cerrahi Tıp Merkezi Fizik Çare ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr.Hüseyin Avni Çöl ayakkabıların bel ağrısında önemli rolleri olduğunu yüksek topuklu ayakkabıların bel ağrısını arttırdığını söyledi.

İş gücünü etkiliyor

ABD’de yapılan araştırmalarda her 4 kişiden birinin bel ağrısı yaşadığı belirtiliyor. Türkiye’de yapılan bir çalışmada ise üniversiteye başlayan her 10 gencin 4’ünde bel ağrısı olduğunu belirtiliyor. Kanada’da yapılan bir diğer çalışmada bel ağrısının yaşam boyu görülme olasılığının ise yüzde yüz olduğu belirtiliyor. Yani cümbür cemaat yaşamı boyunca en düşük bir defa bel ağrısı yaşıyor. bir defa bel ağrısı yaşayanların yaklaşık üçte biri yeniden bel ağrısı atağı geçiriyor ve bu hastaların takriben yarısı doktora gitmek zorunda kalıyor. İki kereden pozitif bel ağrısı yaşayanların ise bir yıl içinde her tarafta bel ağrısı yaşama ihtimali üç kat artıyor. Bel ağrısı bazı hastaların meslek hayatlarını aksatırken, aile ve sosyal yaşantıları bu olaydan önemli şekilde etkilenebiliyor. Ulusal ölçekte düşünülürse bel ağrısı çok önemli meslek gücü kaybı ve ekonomik kayba neden oluyor.

Aşırı kilo, yapılan ağır fiziki aktivite, ağır iş, hatalı çalışma gibi daha birçok etken bele binen yükün daha da artmasına neden olup ağrıya sebep oluyor. Yaşlanma sonucu disk ve bağlarda oluşan aşınma, yırtılma, deformasyon bel ağrısı yapabiliyor. Bunun yanına ağır iş yapanlarda ve aşırı kilolu olan kişilerde aynı eskime olabiliyor. Benzer şekilde bel kayması da bel ağrısına neden olabiliyor. Hem romatizmal rahatsızlıklar, tüberkiloz ve brusella gibi enfeksiyon hastalıkları, iç organlara ait rahatsızlıklar da bel ağrısına yol açabiliyor.

Yüksek topuklu ayakkabılar bel ağrısı yapıyor

Görünen bir rahatsızlık yahut bel ağrısının sebeplerinin en başında endişe ve gerginlik geliyor. Endişe ve stresin bel sağlığını negatif yönde etkilediğini bu sebeple ruh sağlığına itina gösterilmesi gerektiğini gösteren Uzm.Dr. Hüseyin Avni Çöl, “Aile, sosyal ya da iş hayatındaki problemleri çözmek için gerekirse konuyla ilgili uzmanlardan yardım alınmalıdır” dedi.

Yüksek topuklu ayakkabıların bel ağrısında kayda değer rolleri olduğunu bildiren Çöl, “Omurga ve eklemler üstünde yastık etkisinden dolayı yumuşak topuklu ayakkabılar seçim edilmelidir. Yüksek topuklu ayakkabılar giyilmemelidir. Topuk büyüdükçe, beldeki kavis arttığından nedeniyle bel omurları üstüne binen yüklerde büyüme olur. Bu da bel ağrısını artırabilir” dedi. Çöl sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Bel ağrısında da ilk kez ağrının nedeni ortaya konmalı, doğru bir teşhise gidilmelidir. Zaman kaybetmeden tedaviye geçilmelidir. Çare; koruyucu-ameliyatsız (konservatif) ve cerrahi tedavi edinmek üzere iki başlıca başlık altında incelenebilir. Eğer belirlenmiş ameliyat gereği varsa zaman kaybetmeden ilgili dal uzmanıyla görüşülmelidir” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.