Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Bol bol kahkaha yogası yapın

18.02.2021
217
Bol bol kahkaha yogası yapın

Kahkaha yogası, herhangi bir olmasa bile herkesi sebepsizce güldürebilen konsepttir. Kahkahayı egzersizler aracılığıyla yaratıp, cisim hareketi ve katılımcılar arasındaki göz kontağını ekleyerek gerçekleştiriyoruz. İsminin “kahkaha yogası” olmasının esas nedeni, derin nefes egzersizleriyle kahkaha oyunlarını birleştirmektir. Bilimsel araştırmalar, bedenimizin hakiki ile sahte kahkahayı ayırt edemediğini gösteriyor. Her ikisinde de benzer faydayı görüyoruz.

1995’de Dr Madan Kataria kadar başlatılan kahkaha yogası bugün 100’den fazla ülkede yapılıyor. Örneğin, Hindistan’da yaklaşık 400 kahkaha kulübü bulunuyor. Kahkahanın da eğitimi mi olurmuş demeyin. İçimizden kahkaha atmak gelmese bile dürüst teknikleri öğrenerek attığımız kahkaha beynimiz kadar gerçeğinden ayırt edilemiyor ve kişinin kahkahanın tüm faydalarından yararlanmasını sağlıyor.

Nasıl yapılır

Kahkaha yogası kahkaha ile nefes tekniklerini birleştiren bir alıştırma rutini. Temelde karın kaslarınızı kullanarak solumak ve kahkaha atmak için diyaframı eğitmeye odaklanıyor. Genellikle günlerce sürebilen sağlıklı bir şehvetli arınma, rahatlama ve mutluluk duygusu veren enerjik bir deneyim olarak da tanımlanıyor. Kahkaha yogasına minimum bir dost ile açılmak ise işi kolaylaştırıyor.

Kahkaha Yogasının faydaları

Psikolojik: Endorfinin 24 saat baştan başa yüksek oranda salgılanmasını destekleyerek gün boyu iyi hissetmemizi sağlar.

Fizyolojik: Stres seviyesini azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir.

İşte verimlilik: Bedendeki oksijeni artırarak beynin daha faal çalışmasını sağlar. Bu da kişinin daha odaklı, marifetli ve üretken olmasıyla sonuçlanır.

Güçlü iletişim: Sosyal ilişkilerimizi iyileştirir. Birlikte tebessüm etmek, kişileri kaynaştırır ve birbirlerine olan önyargılarını kaldırarak daha empatik bir irtibat kurmalarını sağlar.

Zorluklar karşısında dayanıklılık: Sorunlarla daha basit baş edilmesini sağlar. Gülünç bir şey olmasa bile gülebilme becerisi, hiddet yönetiminde kullanılır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.