Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Bu besinler birlikte daha zinde

18.02.2021
197
Bu besinler birlikte daha zinde

Sağlıklı beslenme sağlıklı bir yaşamın temelini oluşturuyor. Yapılan çalışmalar bazı besinlerin birlikte tüketilmesinin daha yararlı olduğunu ortaya koyuyor. Tükettiğiniz besinlerden maksimum işe yaramak istiyorsanız bu besinleri birlikte tüketin. İşte bir araya geldiklerinde daha yardımcı olan beslenme kombinasyonları.

Yumurta ve yeşil yapraklı sebzeler

Her beş kadından birinde görülen demir eksikliğine tabi anemi beslenme programlarında demirin besinsel kaynaklarına olan ilgiyi artırır. Ceset için biyoyararlığı artıracak nitelikte küçük değişiklikler emilimin artmasına yardımcı olabilir. Yumura nitelikli bir protein kaynağı olmakla birlikte demir mineralinden de zengin bir besindir. Maydanoz, roka, tere,nane, biber gibi C vitamininden varlıklı sebzelerle birlikte tüketildiğinde ceset için tatbik oranı artar. Kırmızı et demirin en iyi kaynağı olmakla birlikte yine yeşil yapraklı sebzelerden oluşan bir salata ile tüketildiğinde biyoyoararlılığı artar. Kurubaklagiller demirin bitkisel kaynaklarıdır ve beden için tatbik aşamasında kırmızı ve turuncu biber gibi yoğun C vitamini kaynaklarıyla tüketilmesi vücuda yarar sağlayıcı niteliktedir. Nohut, mercimek, fasulye gibi kurubaklagil yemeklerinin içine kırmızı biber ilavesi yapılabilir.

Domates ve zeytinyağı

Likopen kuvvetli bir antioksidan olup domateste fazlasıyla bulunmaktadır. Likopenin vücutta kullanımını artırmak namına zeytinyağı ilavesinde bulunulabilir ve likopenin emilebilirliği artırılabilir. bununla beraber domates, havuç, kırmızı biber gibi kaslı keratinoidlerin zeytinyağı ile birlikte tüketiliyor olmasıda emilebilirliği artırmakla birlikte yapılan çalışmalarda kalp sağlığını desteklediği ortaya konulmuştur.

Balık ve brokoli

Balık, antioksidan kapasitesi yüksek ve vücutta çoğu reaksiyonda bulunan selenyumun iyi bir kaynağıdır. Brokoli ise sulforaphan içerir yaplıan araştırmalar antioksidan kapasitesi yüksek bu iki bileşenin birlikte kullanılmasının kanser hücrelerine aleyhinde daha etkili olduğunu göze çarpan etmektedir.

Yulaf ve elma

Yulaf çözünür bir lif olan betaglukan içerir. Çözünür lifler, kan şekeri ve kan kolesterol düzeylerinin dengelenmesini sağlar. Elmanın içinde yer alan pektin ise kolesterol dengesinin sağlanmasına yardımcıdır. Yapılan çalışmalarda, günde 2 adet orta boy elma tüketiminin kolesterol seviyesini yüzde 16 oranında azalttığı ortaya koyulmuştur. Yulaf ezmesine elma ekleyerek posa içeriğiyle birlikte daha uzun zaman tokluk sağlanırken kan şekeri ve kolesterolünün dengelenmesine de asistan olur.

Somon balığı ve sarımsak

Klinik incelemeler, sarımsağın periferik arter hastalığının önlenmesi, kan kolesterol, trigliserid, lipit seviyetlerinin düşürülmesi, ateroskleroz riskinin azaltılmasında etkili olduğunu ortaya koymuştur. Omega 3 yağ asitleri ise kan lipit profili üzerinde olumlu etkilere sahip olup somon balığı iyi bir kaynağıdır. Birlikte tüketildiğinde kalp sağlığını destekleyici etkisi artırılabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.