Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Çocuk sahibi almak isteyenlere yeni çare umudu

17.02.2021
186
Çocuk sahibi almak isteyenlere yeni çare umudu

Kişinin kendi kanından hazırlanan, iyileşmeyi uyarmak ve planlamak için kullanılan PRP (Platelet Rich Plasma-Trombositten Varlıklı Plazma) tedavi yöntemi dermatoloji, plastik cerrahi ve ortopediden sonradan jinekoloji ile üreme tıbbı alanında da kullanılmaya başlandı. PRP, dağıtılmış nedenlerle çocuk sahibi olamayan kadınlar için yeni bir umut oldu.

İzmir Şehir Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Kadın Doktoru Dr. Istek Aslan, PRP hakkında bilgi verdi.

Olumlu sonuçlar elde edildi

Yumurta ve embriyo kalitesi ve dolayısıyla hamilelik oranı yaşla birlikte azalmakta, ‘Yumurtalık yaşlanması’ kavramı eğitim ya da kariyer gibi nedenlerle anne olmayı geciktiren kadınlar için dezavantaj haline gelmektedir. Kadının biyolojik yaşlanmasında önceden bildiklerimiz farklıydı. Kadın bir yumurta havuzuyla doğuyor, bitince de menopoza giriyor sanıyorduk. PRP uygulaması başladığından beri özellikle hormonal değerlerde, menopoz geri dönüşlerinde olumlu sonuçlar elde edilmeye başlandı. Yani hormonal değerleri fazla düşük fena olan hastaların bu PRP uygulaması sonrası hormonlar düzeyinde en azından düzelme saptandı.

Trombositlerin ana görevi, bir yaralanma halinde meydana gelen kanamayı durduran pıhtıyı oluşturmaktır. Bunun yanı sıra doku onarımı ve iyileşmesine katkıda bulunan artma faktörlerini içerirler. Bu çoğalma faktörleri dokularda iyileşmeye tezgâhtar olur. İşte bu PRP yöntemiyle daha nitelikli yumurta, daha kaliteli cenin elde edildiğine, tüp bebek uygulamasının başarısını artırdığına dair olumlu bulgular var. O yüzden biz de bu tedaviyi uygulamaya karar verdik. Çünkü öyle fazla kadının böylece çok vakti de yok, bekleyecek. Birkaç yıl bekleyelim, bu tedavinin işe yaradığını belirli kanıtlayalım dediğimizde bir takım hastaların bu tedaviden kullanım olasılığını ortadan kaldırıyorsunuz.

Değerli bir seçenek

Sonuçta bu bir girişimsel operasyon. Tıpta olan her işlem gibi yeniden defalarca bir takım komplikasyon risklerine karşı dikkat etmek lazım. Tüp bebekteki tüm ihtimaller, yumurta toplama sırasındaki tüm riskler, yine bunda da geçerli. İşe yaramama ihtimali var, benzer şekilde yumurtalıkların cevap vermeme olasılığı var. Cerrahi bir operasyon sayılıyor, bu nedenle cerrahi işlemin riskleri bunda da söz konusu. Yumurtalıklar batının içinde yer aldığı için bu işlem batının içine bir iğne yardımı ile yapılıyor.

PRP solüsyonu yumurtalıkların belirli yerlerine enjekte ediliyor. Bugüne değin bildirilmiş bir komplikasyon değil. Özenle, dikkatle yapıldığında hastaya hasar vermeyeceği ilkesine dayanarak biz de bu tedavinin yardımsever olabileceğini düşünüyoruz. Cilt gençleştirmeden idrar kaçırma sorununa kadar dilekçe alanı bulan PRP, bundan böyle tüp bebek alanında da en fazla rahim duvarı ince olan, yumurta rezervi güçsüz hastalarla tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında hastalara sunduğumuz kıymetli bir seçenek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.