Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Diyetle ilgili bilgilerinizi gözden geçirin

17.02.2021
194
Diyetle ilgili bilgilerinizi gözden geçirin

Metabolizmanın yavaşladığı kış aylarında, vücudumuzda yağ ve toksin seviyesi artıyor. Yaz öncesi, kıştan kalma fazla kilolardan kurtulmak isterken, içten tanıdık çoğu yanlışa başvuruyoruz. Kilo verme konusunda besin düzeninize ekleyeceğiniz besinlerle sağlıklı bir şekilde kilo kontrolü sağlayarak, vücudunuzu arındırarak toksinlerin atımına yardımcı olabilirsiniz. Antioksidan etkisine sahip çiğ bal, toksinlerin atımını sağlarken, içerdiği vitamin, mineral, enzimler ile metabolizmayı hızlandırarak, kilo vermeyi kolaylaştırıyor.

Yaz ayları yaklaştıkça, hızlı kilo vermek için uygulanan ve sağlığa önemli zararları olan düşük kalorili diyetler, verilen kiloların çabucak geri alınmasına neden oluyor. Yüz yıllardır doğal ilaç olarak kullanılan ham bal, antioksidan etkisi ve içerdiği vitamin, mineral, enzimler ile metabolizmayı hızlandırarak, kilo vermeye muavin oluyor.

Çiğ bal metabolizmayı hızlandırıyor

Çiğ balda bulunan minerallerin, vitaminlerin ve enzimlerin metabolizmayı hızlandırdığının altını çizen Honeyci Gıda ve Perhiz Uzmanı Emine Burun Güler, “Zayıflama diyeti denildiği süre çoğumuzun aklına tatlı ve karbonhidrat olmayan katı diyetler gelir. Doğruluk payı olmakla birlikte, ayrıntılarıyla dürüst değildir. Ham balın içeriğindeki mineraller, B vitaminleri ve enzimler, metabolizmanın çalışması için son derece önemlidir. Bilhassa sabahleyin aç karna tüketilen 1 tatlı kaşığı ham bal, tarçın ve ılık su bağırsaklarımızın düzenli çalışmasını sağlarken, verdiği tokluk hissiyle, daha az yememizi sağlar” biçiminde konuştu.

Sporcularda kas kaybını önler

Spor yaparken daha fazla yağ yanmak adına önerilerde yer alan Uzm. Güler, “Spor esnasında, 1 litre suya 1-2 tatlı kaşığı bal ve limon karışımı kan şekerimizin düşmesini engelleyerek, daha çok yağ yakmamızı ve kas kaybetmemizi engeller. Bu Nedenle daha basit kilo veririz ve spor sonrası adale kaybına emrindeki yorgunluklarımız da ortadan kalkar” dedi.

Kilo dengesini korumaya tezgâhtar kürlerden faydalanın

Bal ile yapılan ve yağ yakımını hızlandıran kürlere ilişkin tarifler veren 32 takvim bal üreticisi Ahmet Bağran Aksoy, “Yarım taze limonun suyuna bir çay kaşığı çiğ bal ekleyin. Kaynattığınız bir kadeh ılık ülkü gelen suya limonlu ballı karışımı ekleyin. Karışımı her sabahtan aç karnına için. Bu kür, toksinlerin daha basit atılmasını ve kilo dengesinin korunmasını sağlar. İkinci önerimiz ise, sabah aç karnına, 1 tatlı kaşığı çiğ bal yiyebilirsiniz. Böylece, devingen bir gün geçirebilirsiniz” önerilerinde bulundu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.