Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

İnmeden korunmanın yolu kilo saptamak

18.02.2021
200
İnmeden korunmanın yolu kilo saptamak

Pek fazla sıhhat sorununa niçin olarak hayat kalitesi ve süresini azaltan obezite, inme yani felci de tetikliyor. Dünyada kalıcı sakatlık nedenleri aralarında ilk, ölüm sebepleri aralarında 3. sırada yer alan inmeden korunmak için sağlıklı beslenme planı uygulamak ve ideal kiloda kalmak büyük önem taşıyor. Memorial Şişli Hastanesi İnme Rehabilitasyon ve Araştırma Ünitesi Başkanı Doç. Dr. Yakup Krespi, artı kiloların inme üzerindeki etkisi hakkında bilgi verdi.

Her yarım saatte bir kişi inme sebebiyle ölüyor

Türkiye’de her 3 dakikada 1 kişi inme geçirmektedir; bu her yıl 200.000’e yakın yeni inme hastası, inme sebebiyle ölen ya da önemli sakatlık riski ile karşı karşıya kalan 40.000’e yakın kişi anlamına gelmektedir. Sıradan 30 dakikada bir Türkiye’de yaşamış 1 birey inme nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Türk insanının yarısından fazlası kilolu

Yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol ve sigara içmek, inmenin en manâlı risk faktörleridir. Türk halkının yaklaşık yarısı bu üç tehlike faktöründen asgari birini taşımaktadır. Kilo fazlalığı ve obezite Türk halkının % 60-70’ini etkilemektedir. Kilo fazlalığı ya da obezitesi olanlarda bu tehlike faktörleri daha yüksek sıklıkta görülmekte, dolayısı ile bu kişilerde inmeye tabi ölüm ve sakatlık riski artırmaktadır.

Obezite tüm ırklarda bayan ve erkekler için başlıca inme tehlike faktörü

Obezite fazla yağ dokusu varlığında ortaya meydana çıkan inflamasyona tabi olarak inme riskini artırabilir. Bu koşul damar içi kan akışını engelleyerek ve pıhtı oluşma riskini artırarak inmeye yol açabilir. Artmış yağ dokusu ile inme / geçici iskemik saldırı riski arasında, öteki damarsal tehlike faktörlerinden bağımsız olarak manalı bir ilişki vardır. Artmış yağ dokusunun kayda değer bir göstergesi olan artmış bel çevresi ölçümü, gövde kitle endeksinden daha iyi bir inme belirleyicisidir. Vücut kitle endeksi, bel çevresi ölçümü ya da bel- kalça oranına tarafından belirlenen obezite derecesi, cinsiyet ve ırktan bağımsız olarak inme riski ile ilişkilidir.

Fala kilolar zincirleme sağlık problemlerine yol açıyor

– Yüksek tansiyon inmenin başlıca nedenlerinden biridir. Içten beslenerek ve fiziksel aktivite yaparak, sağlıklı kilo ve kan basıncı değerlerine sahip olmak inme riskini azaltabilir. Amerikan Yürek Derneği, yetişkinler için haftada 150 dakika orta derecede ya da 75 dakika kaslı derecede somut aktivite yapılmasını önermektedir. Haftada 5 kez 30 dakikalık maddesel aktivite amaçlamak, gerekli vücut hareketliliğinizi sağlayacaktır.

– Obeziteden etkilenen kişilerde uyku apnesi diye bilinen uykuda solunum sıkıntısı görülme sıklığı artmaktadır. Uyku apnesi olanlarda yüksek kan kasıncı, kalp ritim bozuklukları ve inme riski daha yüksektir.

– Şeker Hastalığı inme için ayrı bir risk faktörüdür. İyi gıda ve düzenli fiziksel aktivite ile sağlıklı kiloda kalmak diyabet ve inme riskini azaltmaya asistan olur.

– Kilo fazlalığı veya obez olan kişilerde “sol ventriküler hipertrofisi” olarak adlandırılan kalbin sol tarafında çoğalma olasılığı artmaktadır. Bu koşul yüksek tansiyon nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Yapılan incelemeler sol ventriküler hipertrofisi ve yüksek kan basıncının çocuklarda ve yetişkinlerde yürek rahatsızlıkları ve inmenin habercisi olduğunu göstermektedir.

– Aşırı kilolu veya obez olan 5 kişiden biri X sendromu olarak da adlandırılan metabolik bir koşul göstermektedir. Bu sendrom ile ilişkili yüksek kan basıncı veya insülin direnci gibi faktörler kişilerde yürek hastalıkları, şeker hastalığı ve inmeyi taşıyan önemli sıhhat sorunları gelişmesinde tehlike oluşturmaktadır.

Bel- kalça oranınızı düşük tutarak inme riskini azaltın

Dinç ceset kitle indeksi ve bel kalça oranına sahip olma, inmeden korunma yollarından biridir. Bel –kalça oranı bel çevresi ile kalça çevresi ölçümünün karşılaştırılmasıdır. Bu oranın 1 den pozitif olması erkek ve kadınlarda kalp hastalıkları ve inme gibi gözden düşmüş sağlık sonuçları için tehlike oluşturmaktadır. Bu oranın düşük kalmasını sağlayarak, inme riskinizi de azaltabilirsiniz.

Hayat tarzınızı değiştirin

Sebze ve meyve ağırlıklı, ideal porsiyonlarda kalp dostu beslenme (sağlıklı kalp diyeti) ve düzenli fiziki aktivite yapmak inme riskinizi azaltan en iyi iki yoldur. Kalp dostu besin ve düzenli günlük aktivite ile sağlıklı kilonun korunması, gelecekte çocuklarınızın inme ve diğer kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olacaktır. Amerikan kalp dermeği çocuklar için günde 60 dakikalık aktivite önermektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.