Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Konsantrasyon ve enerjinizi yükseltecek beslenme önerileri

17.02.2021
192
Konsantrasyon ve enerjinizi yükseltecek beslenme önerileri

Uzun veya kısa, evde veya bir tatil beldesinde geçirdiğimiz tatil günlerinin yavaşça sonuna geliyoruz. Sonbaharın da gelmesiyla beraber yazın eğlenceli ve dar temposunun yerini yoğun meslek temposuna bırakacağını istemesek de benimsemek zorundayız…

Peki, bu rehavetten kurtulmak ve bitmiş enerji toplamak için beslenmemizi nasıl düzenlemeliyiz?

Özellikle yoğun çalışan insanların en büyük sorunu zamansızlıktır. Uzayan toplantılar, iş seyahatleri veya yetiştirilmesi gereken işlerden nedeniyle öğünleri zamanında yiyememek ve bir şeyler atıştırarak geçiştirmek en sık rastlanan problemlerdendir. Özellikle uzun süreli açlığın sebep olduğu hipoglisemi tablosu kişide sebebini bilmediği bir takâtsizlik, bezginlik ve sıkıntı duygusu ve hatta beraberinde depresyonu bile getirebilmektedir. Bu sebeple zamanında ve dengelenmiş yenmiş bir belli başlı öğün gün her tarafında hem mental hem de bedenen üst seviyede kalmanın asıl şartıdır. Öğün sıçramak hem şeker hastalığı, obezite, hipertansiyon ve kalp-damar yağlanması gibi bir dizi hastalığa da zemin hazırlar.

Sonbaharı sorunsuz atlatın

Yaz her tarafında hastalıkların çok görülmemesinden nedeniyle biraz dikkatsizlik ettiğimiz bağışıklık sistemini vitamin ve minerallerden varlıklı bir gıda programıyla desteklediğimiz takdirde hastalıkların yoğun yaşandığı bir mevsim olan güz sorunsuz atlatılacaktır. Vitaminlerden A, C ve E, minerallerden ise selenyum, çinko, magnezyum ve demirin bağışıklık sistemini desteklediği bilinmekte. Bu vitamin ve mineraller bununla birlikte yüksek antioksidan özellik taşırlar. Antioksidanlar özgürlük radikal denen kansere sebep olma potansiyeli içeren ajanların hücreleri oksitlemesini önler. Hem yorgunluğu geciktirmeye ve yorgunluğun ivedi atlatılmasına da yardımcıdırlar.

Somurtkan önerilmedikçe vitamin ve minerallerin doğal yollarla yani besinlerle alınmasına çaba edilmelidir.

Bunun için siklet verilmesi gereken besinler şunlardır:

A vitamini: Karaciğer, havuç, kayısı, kavun, yumurta, ıspanak, kabak, domates, karaciğer, brokoli, marul

C vitamini: Limon, portakal, greyfurt, kivi, roka, maydanoz, yeşil sivri biber, kuşburnu, domates

E vitamini: Tüm nebati yağlar ve yağlı tohumlar

Selenyum: Deniz ürünleri, böbrek, kalp, etler

Çinko: Bulgur, badem içi, ceviz, balık, et, karaciğer süt, yumurta, kuru baklagiller

Magnezyum: Yağlı tohumlar, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, muz, tahıllar.

Sigara içenlerde C vitamini ilk kez almak üzere birçok vitaminin ve mineralin emilimi negatif etkilenmektedir. Bu sebeple sigara içenlerin içmeyenlere oranla vitamin ve mineral ihtiyaçları daha fazladır.

Yorgunluğa ilaç gibi gelecek yiyecek takviyeleri

Gingko Biloba: Çok Iyi aşina bir dermansızlık gidericidir. Gingko bitkisinin ekstresinden elde edilen bu ilaç, Avrupa’da büyük alaka görmeye ve takâtsizlik tedavisinde yaygın olarak kullanılmaya başladı

Arı poleni: Arı poleni arıların erkek çiçek tohumlarından topladığı ekstra enerji verici bir maddedir. Kronik yorgunlukta, enerji ihtiyacının arttığı durumlarda ve bağışıklık sisteminin güçlenmesin de etkilidir.

Garcinia Cambogia: Vücutta depolanmış yağların yakılmasına ve enerjiye dönüştürerek vücudun enerjisini artırmaya yardım ettiği bilinmektedir.

Ginseng: Ginseng kökünün maddi ve zihinsel aktiviteyi artırdığı bilinmektedir. Vücuttaki yağ asitlerini enerjiye dönüştürerek kaslardaki şeker kullanımını dengeler. Yorgunluğun giderilmesine, konsantrasyonun artmasına, dokuları yenileyerek yaşlanma etkilerinin azalmasında yardımcıdır.

Piknogenol: Akdeniz kıyılarında yetişen bir çam türü olan Pinus Maritima’nın kabuklarından elde edilen bir maddedir. Dolaşım sisteminden kansere kadar çoğu alanda olumlu etkisi olduğuna yönelik incelemeler yapılmaktadır. bu maddenin etkin olduğu bir alanda fiziksel yorgunluğu geciktirmesi ve azaltmasıdır. Vinciguerra ve arkadaşlarının; J Sports Med Phys Fitness dergisinde 2013 yılında yayınlanan çalışmasına göre; dürüst beslenme ve çalışma eşliğinde kullanılan Pycnogenol takviyesinin sporcuların yorgunluğunun daha geç gelişmesine ve performansın artmasına olumlu tesir etmektedir. Tekrar Bentley ve arkadaşlarının 2012 yılında bisikletçilerle yaptıkları ve Research in Sports Medicine dergisinde yayınlanan çalışmalarında Pycnogenol takviyesi alanlarda manâlı şekilde yorgunluğun geciktiği sonucuna varılmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.