Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Migren hastalarına Ramazan tüyoları

17.02.2021
204
Migren hastalarına Ramazan tüyoları

Genellikle 20-40 yaş arası kişilerde sık görülen migren ağrılarını tetikleyen faktörlerin başında istek ve uykusuzluğun gelmesi, hastalığın Ramazan ayında görülme olasılığını artırıyor. Uzmanlar Ramazan’da oruç tutan hastalarda uzun süreli açlığın migren ağrılarının yoğunluk, kuvvet ve süresinin artmasına niçin olduğunu belirterek, migren atağı sırasında ağrı kesici ilaç alamayan hastaların yaşam kalitesinde ciddi kötüleşmeler görülebildiğine uyarı çekiyorlar.

Peki ne yerine getirmek lazım? Migren hastalarının Ramazan’ı dinç bir şekilde geçirebilmeleri için bilmeleri gerekenleri Prof. Dr. Necdet Karlı’ya sorduk.

Migren atakları artabilir

Ramazan ayının ilk iki haftasında migren ataklarında yükselme görülebileceğini söyleyen Prof. Dr. Necdet Karlı, “İyi haber, hastaların büyük bölümünde ikinci haftadan itibaren harmoni süreci gelişiyor ve ayrıca atak sayısı keza de şiddeti azalıyor.” diyor. Ama yine de dikkatli olmak gerektiğini vurgulayan Karlı, bir grup hastada bu harmoni sürecinin çalışmayabileceğini ve bütün Ramazan boyunca sık ve şiddetli ataklar devam edebileceğini belirterek sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Ramazan ayından önce migren ataklarının gelmesini önleyici koruyucu çare başlanması, hastalarımızın daha gizli oruç tutabilmelerini sağlar. Kesinlikle bahşedilen tedavilerin günde iki veya üç alınması oruç nedeniyle aksayabilecektir. bu nedenle gece tek doz veya sahur sonrası tek doz alınabilecek ilaçların başlanması, hem tedavinin etkinliği hem de kullanım kolaylığı açısından en yerinde yöntem olacaktır. Günde 2 doz alınacak ilaçlar da ise iftar sonrası ve sahur sonrası doz uygulamaları yapılabilir. gerçi bu durumun ilaçların etkinliği açısından fazla uygun olmadığını hatırlatmakta yarar var. Çünkü ilaçların kan düzeylerinde önemli dalgalanmalar meydana getirebilme olasılığı söz konusu. Bu da ilacın etkisinin beklendiği gibi olmamasına neden olabilir. Bu yüzden günde tek doz kullanılabilecek koruyucu ilaçların seçilmesi en dürüst çare seçeneğidir.”

Sahurdan sonra ağrı kesici ilaç alıp yatmanın ise gelebilecek ağrıyı engellemeyeceği için işe yaramayacağını kaydeden Karlı, Ramazan ayında oruç tutan hastaların migren ataklarından kurtulmak için bilhassa yeşil alanlarda yürüyüş yapmalarının ve davranışsal terapiye yönelmelerinin de etkili olabileceğini belirtiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.