Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Obeziteye savaş açan besinler

17.02.2021
195
Obeziteye savaş açan besinler

Obezite, vücutta depolanan yağ miktarının artı olması biçiminde tanımlanabilir. Klinik olarak obeziteyi tasvir etmek için kilonun boyun karesine oranlanması (kg/m2 ) ile elde edilen vücut kitle indeksi kullanılır. Buna kadar erişkinlerde beden kütle indeksi (BKI)’nin 25’in üzerinde olduğu kişiler fazla kilolu, 30’un üstünde olanlar obez olarak tanımlanır.

Obeziteye neden olan çok yemenin mekanizmasında hipotalamusun iştah merkezi manâlı rol oynamaktadır. Kişi eğer harcadığı enerjiden artı vücuduna alıyorsa enerji dengesi bozulur ve artı olan enerji vücutta yağ olarak depolanmaya başlar. Yağ miktarının artması obeziteyi ortaya çıkarır.

Sağlıklı besin ile dürüst besinler tercih ederek obezite ile çaba edilebilir. Bazı besinler yağ yakmada ve iştah kapatmada etkilidir.

İşte Besin ve Diyet Uzmanı Ayşe Tuğba Şengel’den obeziteye karşısında savaş açan besinler:

1- Yoğurt

İçerdiği yüksek protein ve kalsiyum oranını ile sağlıklı gıda planlarının en etkin besinlerindendir. Yüksek kalsiyum içeriği lipaz enzimini aktive eder ve yağların yakılmasına katkı sağlar. İçerdiği yardımsever bakteriler doğru barsak sağlığında iyileşme sağlar ve metabolizma hızı üzerinde olumlu etkisi vardır.

2- Yeşil akarsu

Yeşil çayın araştırmalara kadar iştah baskılayıcı özelliği vardır. Barsakların daha seri çalışmasını sağlayarak metabolizma hızını artırma üzerinde etkisi vardır. Kansere karşısında koruyucu özelliği de vardır.

3- Kırmızı et

İçerdiği yüksek protein miktarı doğru kas yapısı geliştirici ve metabolizmayı artırıcı etkisi vardır. Kolesterol içeriği nedeniyle tüketimine dikkat etmek gerekir.

4- Acı biber

Ceset ısısını artıran ve barsak çalışmasını hızlandıran etkisi vardır. Barsak hareketlerini artırması nedeniyle metabolizma hızını artırarak zayıflamaya tezgâhtar olur.

5- Sebzeler

İçerdikleri yüksek oranda lif içeriği baştan sona tok tutan ve iştah baskılayan özelliği vardır. Bütün bu özelliklerinin yanında kalorisi düşük olması sebebi ile sindirilirken verdiği enerji yakılır. Metabolizmayı hızlandıran ve zayıflamaya asistan bu besinleri mutlaka gıda planımıza ekleyelim. Sağlıklı beslenme kişinin kilo vermesine ve iştahını kontrol etmesine daima tezgâhtar olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.