Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Tansiyonu etkileyebilecek 4 gizli alışılmışlık

17.02.2021
190
Tansiyonu etkileyebilecek 4 gizli alışılmışlık

Kan basıncınız yalnızca genetikle değil, bununla birlikte yaşam tarzınızla, beslenmeniz, çalışma alışkanlıklarınız ve uyku düzeninizle yakından ilişkilidir.

Birçok insan, yağlı, tuz ve şekerli bir diyetin kan basıncı oranlarını etkileyebileceğini bilir. Ama tansiyonunuzu etkileyebilecek diğer alışkanlıklar hakkında sizi uyarmak istiyorum.

İlaçlar

Küçük ağrıları çare etmek için reçetesiz satılan ilaçları kullanan kişiler tansiyon ölçümlerinde ani değişiklikler görebilirler. analjezik olarak kullanılan ilaçlar tansiyonu yükseltebilir. Böylece çok analjezik ilacın kan basıncını arttırdığı bilinmektedir.

Doğum yoklama ilaçları, antidepresanlar ve kanser ilaçları da tansiyonunuzu yükseltebilir.

Kafein

Kafein kan basıncını yükseltir. Kafeinin 300 miligram (mg) ya da günde takriben iki ila üç fincan kahve ile sınırlandırılmasının, yüksek kan basıncının kritik seviyelere ulaşmasını önlemeye asistan olabileceği önerilmektedir.

Yeşil çay ve matcha gibi diğer kafeinli ürünler de adrenalin artışını tetikler ve tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Bu yüzden kontrollü tüketmekte menfaat var.

Katkı Maddesi maddeleri

Katkı maddeleri ve bir takım yiyecek kombinasyonları yüksek kan basınçlarına yol açabilir. “Doğal” olarak etiketlenen tamamlayıcıların tümü tehlikesiz kabul edilmez. Meyan kökü gibi katkı maddesi maddelerini kullanan bitkisel karışımlar, hipertansiyona niçin olabilir.

Beyaz önlük hipertansiyonu

Bazı insanlar, hastane ortamında endişe duyduğunda ortaya meydana çıkan ve yüksek kan basıncı okumalarına neden olan “beyaz önlük hipertansiyonu” yaşar. Bu ölçümler hatalı hipertansiyon görüntüsü verebilir ve bu da insanların gereksiz kan basıncı ilaçları kullanabileceği anlamına gelir. Bunu dengelemek için halk tansiyon değerlerini evde ölçebilir ve bu değerleri hastanede yapılan ölçümlerle karşılaştırabilir.

Evde muhtemel olduğunca dürüst bir ölçüm gerçekleştirmek için, iyi kalibre edilmiş ve iyi pillere sahip taşınabilir bir cihaz kullanarak tansiyonunuzu ölçün. Içten bir ölçüm için tuvalet ihtiyacınızı giderin, ölçümden 30 dakika önce sigaradan ve kafeinden kaçının ve ölçüme başlamadan önce birkaç dakika sessizce oturun.

Tansiyonun dinç değerleri 120 sistolik (büyük) ve asgari 80 diastolik (ufak) değerleridir. Sistolik (büyük) tansiyon 130 ila 139 aralarında ve diyastolik (ufak) kan basıncı 80 ila 89 aralarında olduğunda meydana gelir birinci aşama hipertansiyon olarak adlandırılır. 2. faz hipertansiyon, 140’tan büyük bir sistolik ve 90’dan daha büyük bir diastolik değerdir.

180’den yüksek sistolik ve 120’den büyük bir diastolik bir kan basıncınız varsa ve göğüs ağrısı, baş dönmesi ya da nefes darlığı belirtileri varsa bu bir acele durumdur. Bu durumda felç veya yürek krizi riski fazla yüksek olduğu için en yakın acil servise gidilmelidir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

email protected

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.