Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Ödem şikayetlerinden kurtulmanın bütün vakti

18.02.2021
184
Ödem şikayetlerinden kurtulmanın bütün vakti

Yazlık ayakkabım ayağıma olmuyor, yüzüğüm parmağıma sıcacık geliyor, tartıda bir günde 2 kilo daha pozitif çıktım.. Tüm bu söylemlerin nedeni, hava sıcaklıklarındaki artışa yan olarak vücutta görülen ödem oluşumu olarak gösteriliyor. Ödemden korunmanın yolu ise birkaç pratik önlem almaktan geçiyor. Memorial Etiler Tıp Merkezi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Arzu Kaplan, yaz aylarında ödem sorunu ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Sıcak havanın etkisi

Yaz aylarında hava sıcaklıklarının artması ile birlikte o kadar fazla insan vücudundaki ödem oluşumundan, el, bacak ve gözlerinin şişmesinden şikayet etmektedir. Ödem vücutta fazla akıcı birikimi olarak tanımlanır. Sıklıkla bacağın ön yüzünde olmak üzere; ayak sırtında, ellerde, göz kapaklarında, genital bölgede veya vücudun tamamına yayılmış olarak da görülebilir. tek yanlı veya çift cepheli olabilir. Ödem, uygun giysi ve pabuç seçimi zorunluluğu, estetik görünüm gibi değişiklikler nedeniyle kişinin günlük yaşam akışını olumsuz etkilemektedir. Hava sıcaklığının arttığı bu günlerde ödemin daha yaygın görülmesinin nedeni, sıcağın etkisiyle ciltte bulunan damarların genişlemesidir.

Ödem kayda değer hastalıklara sinyâl edebilir

Vücutta ödem; fazla tuz tüketimi, durağanlık, hamilelik gibi durumlarla adet öncesi dönemde ve bir takım ilaçlara tabi olarak görülebilmektedir. başkaca yürek, karaciğer, böbrek ve tiroit hastalıklarının da habercisi olabilir. Bacakta tek yanlı ödem damarsak yetmezlikte görülürken; çift çevrili ödem genellikle, yürek yetmezliği, siroz ya da böbrek hastalıklarını akla getirmektedir.

Ödeminiz olduğunu en kolay nasıl anlarsınız

Sabahları yüzünüzde ve göz kapaklarınızda şişlik ile uyanıyorsanız, sabahtan akşam kilo farkınız barizse ve kullandığınız yüzük ile bileklikleriniz sizi sıkıyorsa, bacakların ön yüzüne başparmağınız ile bastırdığınızda çukurluk oluşuyorsa ödeminiz var demektir. Bu durumda mutlaka altta yatan bir karaciğer, yürek, böbrek veya tiroit hastalığının değerlendirilmesi için bilirkişi görüşü alınmasında menfaat olacaktır.

Ananas salatalık ve maydanoz tüketin

Ödemin tedavisinde ilk önce altta yatan nedeni tedavi etmek esastır. Bunun yanına tuzlu tüketimini eksilmek, egzersizi arttırmak ve ödem çözücü gıdalar harcamak de yardımcı olacaktır. Salatalık, ananas, maydanoz, kivi, yeşil dere ve su tüketimi en iyi ödem çözücü gıdalardandır. başkaca bulunulan ortamın ısısının belirtilen bir seviyede tutulması, bol su içmek, sıkça duş elde etmek ve sıcak havada güneş altında uzun süre geçirmemek de alınabilecek önlemlerdendir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.