Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Seksle bulaşan genital siğiller kansere yol açar mı?

29.11.2022
58
Seksle bulaşan genital siğiller kansere yol açar mı?
Cinsel bağlantı ile bulaşan bir hastalık olan genital siğiller, erken evrede tedavi edilmez ve ihmalkârlık edilirse kansere neden olabiliyor.
Tedavi edilemezse
Problem fazla kısa süreli bir tedaviyle aşılacak haldeyken, siğillerin çoğalmasıyla birlikte daha zorlu ve uzun bir çare gerekebilir. bununla birlikte bu şart estetik ve fonksiyonel sorunlar da doğurabilir. Virüsün bir takım tipleri, kadınlarda rahim ağzı kanserine niçin olabilirken, erkeklerde ise uzun vakit tedavi edilemeyen siğillerin üstünde kanser gelişebilir.

34549_4.jpg
Kaşıntı ve sulanma
Başlangıçta cilt renginde ya da kahverengi kabartılar şeklinde genel olarak şikayete niçin olmazken, ara sıra kaşıntı ve hafif sulantıyla kendini belirli eder. HPV (Human Papilloma Virüs)’nin 100’e yakın tipinden bazıları genital siğil oluşturuyor.

34549_1.jpg
Cinsel bağlantı
En sık olarak tip 6 ve herif 11, bu duruma neden oluyor. Rahatsızlık kişiden kişiye cinsel temasla bulaşıyor. Sonrasında bulgular birkaç ay ya da birkaç sene daha sonra ortaya çıkabilir. Bu sürede birey taşıyıcı durumunda olur ve hastalığı başkalarına bulaştırabilir. Tedavi edilmeyen hastalarda siğiller çoğalabilir ve boyutları büyüyebilir.

34549_2.jpg
Erken teşhis ve tedavi
Tüm hastalıklarda olduğu gibi genital siğillerin tedavisinde de erken teşhis ve çare son derece kayda değer. Ayrıca kadın hem de erkekleri tehdit eden bu siğiller, bulaşıcı ve hızla yayılan yapıda. Dolayısıyla başlangıçta bir iki tane olan siğil sayısı kısa zaman içinde fazla daha artı sayılara ulaşabiliyor.

34549_3.jpg
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.