Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Sigarayla alakalı bazı suallere yanıtlar

21.04.2021
210

Sual: Sıhhate hasarı olmayan sigara var mıdır ? Yanıt: Böyle bir sigara yoktur. Her türlü sigara sıhhate hasarlıdır. Sual: Az sigara içmenin de sıhhate hasarı olabilir mi …

Sual: Sıhhate hasarı olmayan sigara var mıdır ?
Yanıt: Böyle bir sigara yoktur. Her türlü sigara sıhhate hasarlıdır.

Sual: Az sigara içmenin de sıhhate hasarı olabilir mi ?
Yanıt: Olabilir. Tek sigara bile insan sıhhati için hasarlıdır. Çok az sigara içenlerin dahi akciğerlerinde zarar tespit edilmiştir. Kaldı İd, az sigara içen bireyler böyle durmamakta, zamanla içtikleri sigara adedini artırmaktadırlar.

Sual: Sigara içenler neden sabahları ök-sürüp, balgam atarlar ?
Yanıt: Sigara dumanı, solunum yollarındaki salgı yapan hücre rakamını artırır. Bundan emel, içeriye giren hasarlı maddeleri sulandırıp, hasarsız hale getirmektir. Tıpkı, göze duman kaçınca, gözün sulanması gibi. Öte yandan duman, solunum yollarındaki tüylü hücrelerin, tüylerinin hareketini felç eder. Gece sigara içilmediği için, tüyler tekerrür hareket marifetini kazanırlar.

Ancak hafif sigara içicilerinde 10 sene sonra kanser ve kalp hastalığı tehlikeyi, tamamen içmeyen bireylerle aynı ebada erişir. Ama ağır içicilerde bu müddet 20 seneyi bulur.

Sual: Sigarayı vazgeçmede en riskli yarıyıl nedir ?
Yanıt: İlk 2-3 aydır. Zira vazgeçmeye niyet etenlerin yüzde 88′i 2 ay içinde sigaraya yine başlamaktadır. 2 ay katlanabilen, büyük olasılıkla muvaffak olmuş sayılabilir. Bu vakti 6 aya çıkarana ise vazgeçmiş gözüyle bakabiliriz.

Sual: Sigarayı vazgeçmede en ehemmiyetli etken nedir ?
Yanıt: Kararlı ve istekli olmaktır. Ayrıca bu eforun kendimizde mevcut olduğunu öğrenmeliyiz.

Sual: Sigarayı vazgeçenler niye kilo alır ?
CevajS: Sigara ağızı meşgul etmekte, şahıs daha az yemektedir. Ayrıca sigara vazgeçmekle insan daha az kalori tüketeceğinden bu faaliyetin yakacağı enerji, fazla kilo olarak biriktirilmiş olmaktadır.

Sual: Bu yarıyılda kilo almamak için ne-lere, dikkat etmeli ?
Yanıt: Acıktığımızda meyve yemeli, bol bol .su içmeli ve kumpaslı egzersiz yapmalıdır.

Sual: Mentollü sigaralar için ne dersiniz ?
Yanıt: Mentollü sigaralar daha riskli dahi olabilir.

Kullanıcıların, mentollü sigaraları başka sigaralara göre daha derin soluk sürükleyerek içtikleri ve daha uzun müddet içlerinde yakaladıkları görülmüştür.

Sual: Nikotine çok bağımlıyım. Acaba sigarayı vazgeçebilir miyim ?
Yanıt: Nikotin bağımlılığı fazla olanlar da sigarayı vazgeçebilir. İnsanoğlu bu potansiyel efora sahiptir. Yeter ki bu eforu harekete geçirelim. Bu kitabı okuyarak ve kararlı olunarak sigara içimini kesebiliriz. Zira nikotin beden için kesinlikle alınması gereken bir madde değildir. Beden nikotine nasıl alıştıysa, sigarasızlığa da öylece alışabilir.

Sual: Etrafımdaki dostlarımdan ve yakınlarımdan sigara içenler vazgeçmemi kabullenemediler. Beni sigara içmeye zorluyorlar. Ne yapsam ?
Yanıt: Bu gibi gidişatlarda sigara içmeyenlerle daha çok görüşmeye çalışmanız ve etrafınızdaki sigara içenlere sizin yanınızda içmemelerini öneri etkeniz gerekir. Ayrıca içenleri de sizin gibi sigarayı vazgeçmeye teşvik ediniz. Onlara elinizdeki broşürü armağan ederek bu adımı atmalarına destekçi olabilirsiniz.
Bir de sigaraya tekerrür başlamanızı isteyen yakınlarınıza tütünden oluşan hastalıklardan bahsedebilirsiniz.

Ama kasvet bir zeka problemidir. Bunalmamız, aklımızı meşgul edecek tuhaf bir şey olmaması anlamına kazanç. Bulmaca çözmek, kitap okumak veya başka bir uğraşı bulmak aklımızı oyalar, ama sigara içmek zeka açıcı bir faaliyet değildir. Hatta bir müddet sonra sigara yakmak dahi otomatik hareket haline kazanç.
Kısacası sigaranın kasveti dağıttığını sanmamız yanlış koşullanmadan kaynaklanmaktadır.

Sual: Sigarayı içime sürüklemiyorum. Bu surattan bağımlı sayılmam ve bana fazla hasarı olmaz herhalde ?
Yanıt: Sigarayı içinize sürüklememekle natürel ki hasarlarını eksiltmiş oluyorsunuz. Ancak dudak tiryakileri de sigaranın hasarlı tesirlerine maruz kalmaktadır. Bunu öğrenmenizi ve yeniden de sigarayı vazgeçmenizi nasihat ederiz.
Ayrıca genç jenerasyona makûs misal olmaktan da kurtulmuş olmanın yanı gizeme, içtiğiniz sigara dumanıyla etrafa hasar vermemiş olursunuz.

Sual: Sigara içip içmemem beni ilgilendirir. Başkaları bana karışmasın, ben onlara karışıyor muyum ?
Yanıt: Sigara içmek yalnızca şahsın kendine hasar vermekle kalmaz.

Bu surattan hasar cemiyetedir, yalnızca içene değil.

Sual: Bunalımda sigara tüketimi çoğalır mı ?
Yanıt: Bunalım ve bazı ruhsal bozukluklarda sigara tüketiminin çoğaldığı doğrudur. Bu nedenle sigara vazgeçme sürecinde, bunalım ve başka ruhsal bozukluklar açısından da değerlendirme yapılması ve buna uygun rehabilitasyon uygulanması gerekir.
Yalnızca bu açıdan dahi sigarayı vazgeçmek koşuldur. Zira şahıs bunalımdayken zati kasvettedir, bunun doğurduğu problemler bir yana, bir de sigaranın hasarları buna ilave edilecektir.

Sual: Sigara içen dostum vazgeçmek istiyor. Nasıl dayanak olabilirim ?
Yanıt: Bir tiryaki sigarayı vazgeçmeye çalıştığında dostlarının ve yakınlarının dayanağı oldukça ehemmiyetlidir. Sigarayı vazgeçtikten sonra çok daha hoş koktuğunu ve ne kadar daha basit soluk aldığını söyleyelim. Sigaradan laf etmiyor diye unuttuğunu sanıp mevzuyu açmamazhk etmeyelim ve ona methiye yağdırmaya devam edelim. Fazla strese girmemesini sağlayalım. Yaşamına minik mutluluklar ve neşelerle renk katmaya çalışalım. Gerginliğini ve asaplı oluşunu kavrayışla karşılayalım.

Dua et ki, bundan kurtuldun. Cesaretli ve anlamlı olman çok güzelime gidiyor” deyin.

Sual: Sigarayı birden vazgeçmenin riski var mıdır ?
Yanıt: Evham edilecek hiçbir risk laf-mevzusu değildir. Yeter ki gayeli ve istemli olalım. Sigarayı vazgeçince ortaya çıkan nikotin yoksunluğunun da zati devirici ve riskli tesirleri yoktur.

Sual: Sigarayı vazgeçtiğimde kilo alıyorum. O da hasarlı değil mi ?
Yanıt: Sigarayı vazgeçtikten sonra fazla kilo almamak, şahsın kendi elindedir. Perhiz, egzersiz ve kumpaslı yürüyüşlerle bunu sağlayabilirsiniz. Bunlara karşın, alınacak 1-2 kilo aşırısıyla, sigaranın getireceği hasarlar mukayese etilemez dahi. Şayet mesele görünüme ait estetik bir problemse; sigaranın cildi bozması, saçları kurutması ve saç kırılmalarına yol açması gibi pek çok estetik meseleye yol kalemtıraşı öğrenilmelidir.

Sual: Bazı yabancı sigaralara alışanlar, başka marka sigara içenen oluyorlar. Bunu nasıl açıklıyorsunuz ?
Yanıt: Bu tip sigaralara, alışkanlık kazandırıcı bazı maddelerin katıldığını biliyoruz.

Yaptığım doğru mudur ?
Yanıt: Sigarayı vazgeçmesine karşın konutlarında sigara gizleyen insanların zafersizlik oranının, sigarayı atanlarınkinden daha yüksek olduğunu hipotez edebiliriz. Bunun nedeni, sigarasız-lığa alışılan bir yarıyılda, yaşanan bir kasvet halinde konutta hazır bekleyen sigarayı içmenin gayet basit olmasıdır. Böyle olmasa, dışarı çıkıp sigara bulunana kadar bırakma olasılığı çoğalır veya sigara içme isteği geçmiş olur zati.
Ama benim önerim; kesin kararlı olun ve yakınınızdan bu iğrenç zehiri atın. Bir de sigara içmek zorunda olmamanın zevkine varın, bu mutluluğu sürekli sezin ve yaşamaya çalışın.

Sual: Sigarayı artık 3 aydır içmiyorum ve tekerrür o makûs günlere dönmemek için kendime güveniyorum. Günde 1-2 sigarayı neşeyle içebilir miyim ?
Yanıt: Bu muhtemel değildir. Sigarayı artırma tehlikeniz çok yüksektir, hattâ yeniden daha önceki makûs günlere bu biçimde döneceğinizi söyleyebilirim. Böylece yapmayı sınayanlar, stresli gidişatları mazeret ederek içtikleri sigara rakamını arttırmakta ve daha önceki hallerine gelmektedir.
Bir sigara yakmakla her şey yine başlar.

Tam kurtulmuşken sigaraya tekerrür bağımlılık kazanır.
Size nasihatimiz, radikal bir yaklaşımla hiç sigara içmemenizdir.

Sual: Bir yakınım hiç sigara içmediği halde akciğer kanserini tutuldu. Yoksa sigaranın hasarları mübalağa etiliyor mu ?
Yanıt: Sigaranın pekçok hastalığa tutulma tehlikesini artırdığı bir hakikattir. Ancak hastalıkların ortaya çıkmasında pek çok etken rol oynar. İnsanlar sigara içmemekle tehlike etmenlerinden ehemmiyetli birini yok etmiş olurlar. Yoksa sigara içmeyenin akciğer kanseri olmayacağı söylenemez.
Yalnız akciğer kanserli hastalann yüzde 90-95′inin sigara tiryakisi olduğunu unutmayalım.

Sual: Sigara yerine puro veya pipo içsem hasarı daha mı az olur ?
Yanıt: Sigara içildiğinde akciğer kanseri tehlikeyi, pipo içildiğinde ise ağız boşluğu kanseri tehlikeyi çoğalır. Hasarlar güzergahından cins değişir kısacası… Yoksa sigaradaki kanser yapıcı maddelerin benzersi bunlarda da bulunur. Ayrıca puro da pipo da kalp sıhhatini sigara kadar negatif tesirler.

Sual: Sigaradan devletin ödentiyle bütçeye ehemmiyetli bir kazanç elde ettiğini biliyoruz.

Yani götürdüğü, getirdiğinden kat kat fazladır.
Yalnızca yapılan hesaplara göre bir koli sigaranın insan sıhhatine yaptığı hasar 45 Yeni Türk Lirası ’dir. Varın vahim tutarı hesaplayın..

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.